Powrót do strony głównej
TerminOpis
akcja

Akcje giełdowe to papiery wartościowe, które łączą w sobie prawa o charakterze majątkowym (na przykład prawo do dywidendy) oraz niemajątkowym (prawo do głosu). Uprawnienia te wynikają z uczestnictwa akcjonariusza w spółce akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej. Przez akcje rozumie się również ułamek kapitału akcyjnego oraz dokument wystawiony przez spółkę (zwykle w formie elektronicznej), który stanowi ucieleśnienie ogółu praw przysługujących akcjonariuszowi.      

Jak kupić akcje giełdowe?                              

Zakup akcji giełdowych może być skutecznym sposobem na inwestowanie. Początki bywają jednak trudne. Już na starcie pojawia się pytanie, jak kupić akcje giełdowe. Z technicznego punktu widzenia nie jest to przedsięwzięcie skomplikowane. Problem stanowić może wybór właściwej strategii inwestycyjnej.

Aby kupować akcje na GPW, konieczne jest założenie rachunku inwestycyjnego w licencjonowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego domu maklerskim. Dzięki temu zyskamy możliwość dokonywania transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych.

Następnie należy wpłacić pieniądze na rachunek maklerski. Określenie optymalnej kwoty to zawsze kwestia indywidualna. Jeśli jednak interesuje nas konkretna spółka, której ceny akcji na giełdzie są nam dobrze znane, łatwiej nam będzie sprecyzować optymalny budżet inwestycyjny.

Po wpłaceniu odpowiedniej kwoty środków pora na złożenie zlecenia. Kiedyś zmuszeni bylibyśmy do przyjścia do punktu obsługi klienta domu maklerskiego i pisemnego złożenia dyspozycji maklerowi, który następnie przekazywał nasze zlecenie systemowi transakcyjnemu GPW. Obecnie jednak wszystko przebiega sprawniej i wygodniej. Większość transakcji odbywa się bowiem przez Internet. Nikogo nie dziwi zatem fakt, że akcje giełdowe można kupić online.

Jeżeli zatem zastanawiamy się, jak kupić akcje firmy, aby wszystko przebiegło szybko i bez przeszkód, odpowiedź jest prosta – drogą elektroniczną. Zlecenie wciąż najpierw trafia do domu maklerskiego, jednak inwestor nie musi wychodzić z domu, by wydać dyspozycję.

Rodzaje akcji 

Biorąc pod uwagę sposób przenoszenia własności, wyróżniamy następujące rodzaje akcji:

• akcje imienne – uprawnionym do nich jest osoba fizyczna lub prawna wskazana w dokumencie akcji. Na tle innych papierów wartościowych wyróżniają się tym, iż są związane z konkretną osobą, która jest wymieniona w dokumencie akcji z imienia i nazwiska – w przypadku osoby fizycznej bądź z nazwy firmy – w przypadku osoby prawnej. Praktyka pokazuje, że zwykle posiadaczami takich akcji są założyciele spółki.

Akcje imienne nie są przedmiotem obrotu na giełdzie oraz mogą być wydane przed pełną wpłatą. Kodeks spółek handlowych pozwala na zbycie akcji tego typu, jednak uprawnienie to może zostać ograniczone zarówno przez ustawę, jak i statut spółki. W przypadku akcji imiennych Zarząd spółki zobowiązany jest do prowadzenia księgi akcyjnej, do której wpisuje się dane osobowe i adresowe osoby uprawnionej do akcji.

• akcje na okaziciela – od akcji imiennych odróżnia je to, iż nie są związane z konkretną osobą. Uprawnioną jest bowiem każda osoba będąca w jej posiadaniu, a dane akcjonariusza nie widnieją na dokumencie akcji. Ułatwia to procedurę zbycia, która nie wymaga zachowania szczególnej formy.

Warto wiedzieć, że wszystkie akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to akcje na okaziciela. W odróżnieniu od akcji imiennych dokumenty akcji na okaziciela nie mogą zostać wydane przed pełną wpłatą. W tym wypadku należy wydać imienne świadectwo tymczasowe potwierdzające częściową wpłatę.

 Uwzględniając formę pokrycia, wyróżniamy następujące rodzaje akcji:

• akcje gotówkowe – wydawane są w zamian za wkłady pieniężne uiszczane przez akcjonariuszy. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż mogą zostać wydane po częściowej zapłacie (przynajmniej 25% należności). Do czasu pełnej wpłaty są akcjami imiennymi.

• akcje aportowe – wydaje się je w zamian za wkłady niepieniężne (rzeczowe), czyli tak zwane aporty, którymi mogą być nieruchomości lub wartości niematerialne i prawne. Do czasu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i rachunków za drugi rok obrotowy przez walne zgromadzenie są akcjami imiennymi.

Ze względu na uprawnienia akcjonariuszy wyróżnić możemy:

• akcje zwykłe – reprezentują ułamkową własność kapitału akcyjnego. Dają one swym właścicielom określone prawa, w tym prawo do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy wraz z prawem głosu, prawo do dywidendy, prawo poboru (pierwszeństwo w objęciu akcji nowej emisji), prawo do podziału majątku spółki w razie jej likwidacji.

• akcje uprzywilejowane – dają swym posiadaczom szczególne uprawnienia w zakresie prawa do głosu, dywidendy i sposobie uczestnictwa w podziale majątku. W przypadku uprzywilejowania co do głosu akcjonariuszowi (spółka akcyjna) mogą przypadać dwa głosy na jedną akcję.

Uprzywilejowanie co do dywidendy zwykle dotyczy jej wielkości, przy czym nie może ona przewyższać dywidendy przysługującej akcjonariuszom nieuprzywilejowanym więcej niż o połowę. Zwykle również uprzywilejowanie co do dywidendy nie gwarantuje prawa pierwszeństwa zaspokajania przed pozostałymi akcjami.

Szczególnym rodzajem akcji uprzywilejowanych są tak zwane akcje złote, gwarantujące wyjątkowe uprawnienie, w tym między innymi prawo weta. Posiadaczami tych akcji są zwykle osoby szczególnie zasłużone dla przedsiębiorstwa, na przykład jego założyciele.

Akcja to jednak nie jedyny papier wartościowy, który może być emitowany przez spółkę. Na wyróżnienie zasługują również prawa do akcji (PDA). Kupując je, inwestor zyskuje uprawnienia do otrzymania akcji danej spółki, które zostały objęte ofertą publiczną, jednak nie są jeszcze dopuszczone do handlu na rynku pierwotnym. Akcje i PDA rządzą się tymi samymi prawami obrotu. Gdy dojdzie do uprawomocnienia ewidencyjnego akcji, PDA zostają automatycznie zamienione na akcje.

Wartość akcji i ich notowania na GPW

Każda akcja giełdowa ma swoją wartość nominalną. Liczy się ją, dzieląc kapitał zakładowy spółki przez liczbę wyemitowanych akcji, przy czym minimalna wartość ceny nominalnej nie może być mniejsza niż jeden grosz. Wyróżnić możemy również cenę emisyjną akcji, czyli cenę, po jakiej sprzedaje się akcje na rynku pierwotnym.

Wartość akcji można również określić za pomocą ceny rynkowej (rzeczywistej), wynikającej z kształtowania się popytu i podaży na akcje. Jest to giełdowa cena akcji, czyli cena, jaką musimy zapłacić za papier wartościowy na rynku wtórnym lub w obrocie pozagiełdowym.

Bieżące ceny akcji na GPW (czyli inaczej mówiąc kursy akcji) ustalane są na podstawie zleceń maklerskich, które są przekazywane na giełdę. To, jak kształtuje się kurs danej akcji, zależne jest zatem od popytu i podaży na nią.

Notowania akcji na GPW mogą być prowadzone na dwa sposoby:

• notowania giełdowe w systemie ciągłym – uczestnicy obrotu giełdowego składają zlecenia, które gdy występuje zgodność cen, realizowane są na bieżąco. Jeżeli tej zgodności nie ma, wówczas zlecenia oczekują w arkuszu zleceń na przeciwne oferty mające odpowiednią cenę, umożliwiającą zawarcie transakcji. W przypadku systemu ciągłego obowiązują priorytety ceny i czasu oraz zasada, że transakcje zawiera się po kursie, który jest równy limitowi ceny zlecenia oczekującego w arkuszu zleceń.

• notowania giełdowe w systemie jednolitym – wówczas transakcje zawierane są w dwóch momentach sesji, które są z góry określone. Są to tak zwane fixingi. W ich trakcie ustala się cenę, po której transakcje będą realizowane. Określana jest ona na podstawie złożonych wcześniej zleceń.

akcja imienna

Akcja imienna to rodzaj akcji, do której uprawniona jest osoba wskazana w dokumencie akcji. Charakteryzuje ją to, iż jest związana z konkretną osobą, która została w wymieniona dokumencie:

• z imienia i nazwiska – w przypadku osoby fizycznej,

• nazwy (firmy) – w przypadku osób prawnych.

To podstawowa kwestia, która odróżnia akcje imienne od akcji na okaziciela, do których uprawnione są po prostu osoby będące w posiadaniu dokumentu akcji. Przykładem akcji imiennych są akcje uprzywilejowane gwarantujące akcjonariuszom pewne przywileje.

Jak sprzedać akcje imienne?

Skoro ten rodzaj papierów wartościowych związany jest z konkretną osobą fizyczną lub prawną i ma na celu między innymi integrację akcjonariusza ze spółką, naturalnie pojawia się pytanie, jak sprzedać akcje imienne? Co do zasady, Kodeks spółek handlowych pozwala na zbycie zarówno akcji na okaziciela, jak i imiennych, a statut spółki nie może wykluczyć tego prawa. Jednak w przypadku akcji imiennych spółka może powyższe uprawnienie akcjonariusza w pewien sposób ograniczyć.

Jeśli jednak statut spółki nie przewiduje żadnych ograniczeń, sprzedaż akcji imiennych następuje poprzez pisemne oświadczenie, które możemy zawrzeć albo na dokumencie akcji, albo w odrębnym dokumencie. Najlepiej jeśli będzie to umowa sprzedaży akcji imiennych, której forma nie różni się od standardowej umowy sprzedaży akcji. Powinna ona zawierać między innymi dane osobowe zbywającego i nabywającego, cenę nabycia oraz obowiązki ciążące na stronach, na przykład konieczność poinformowania spółki o nabyciu akcji.

Aby jednak transakcja została sfinalizowana, należy również przenieść posiadanie akcji imiennych.

Przeniesienie akcji imiennych                         

Może ono polegać na wydaniu kupującemu akcji imiennych, które są przedmiotem sprzedaży. Orzecznictwo Sądu Najwyższego akceptuje jednak przypadki, gdzie zbycie akcji imiennych nie wiąże się z obowiązkiem ich fizycznego wydania. Chodzi o sytuację, kiedy to akcje imienne są w posiadaniu osoby trzeciej, na przykład banku, domu maklerskiego lub samej spółki. Wówczas przeniesienie akcji imiennych następuje przez samą umowę między stronami oraz zawiadomienie posiadacza zależnego o zmianie właściciela akcji imiennych.

Na Zarządzie spółki akcyjnej ciąży obowiązek prowadzenia księgi akcji imiennych, gdzie zawarte są dane osobowe posiadaczy tego typu papierów wartościowych. Wpisu do księgi można dokonać na wniosek nabywcy. Inwestor do wniosku musi dołączyć oświadczenie o przeniesieniu akcji, które uzasadni dokonanie wpisu. Umowa sprzedaży i dokument akcji pisemnej nie są w tym przypadku konieczne.

Jak zostało wspomniane, może zaistnieć sytuacja, w której to statut spółki uzależnia przeniesienie (zbycie) przez akcjonariusza akcji lub jej ułamkowej części od pisemnej zgody Zarządu. Wówczas mamy do czynienia z tak zwanymi akcjami winkulowanymi. Jeśli decyzja jest odmowna, wówczas Zarząd jest zobowiązany do wskazania innego nabywcy w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia chęci przeniesienia akcji imiennych.                     

Zamiana akcji imiennych na okaziciela                                      

Akcje imienne i na okaziciela to jedne z podstawowych rodzajów akcji. Zgodnie z prawem akcjonariusz ma możliwość zamiany akcji imiennych na akcje na okaziciela na własne żądanie, o ile Kodeks spółek handlowych lub statut spółki nie stanowią inaczej. Zamiana akcji imiennych na okaziciela nie jest możliwa w dwóch przypadkach:

• jeżeli ustawa wyraźnie określa charakter akcji, na przykład akcje aportowe są co do zasady akcjami imiennymi,

• status spółki przewiduje emisję akcji tylko jednego rodzaju – imiennych lub na okaziciela.

Warto pamiętać, że żądanie zamiany akcji imiennych na akcje na okaziciela jest indywidualnym prawem akcjonariusza. Roszczenie to należy zatem odróżnić od sytuacji, w której to sama spółka dokonuje zmiany statutu. Na uwadze należy mieć także to, iż zmiana akcji imiennych na okaziciela rodzi konieczność dostosowania się do nowego reżimu prawnego. W praktyce oznacza to między innymi wygaśnięcie ograniczenia zbywalności, jakie dotyczyło akcji imiennych.

Darowizna akcji imiennych                   

Przedmiotem darowizny mogą być prawa majątkowe, które wynikają z własności instrumentów finansowych, w tym papiery wartościowe takie jak akcje imienne. Umowa darowizny akcji imiennych swą formą nie odbiega od standardowej umowy darowizny akcji. Zawierać powinna dane osobowe i adresowe darczyńcy i obdarowanego, wartości nominalnej akcji oraz obowiązki ciążące na stronach.

akcja na okaziciela

Akcja na okaziciela to akcja, do którego uprawniona jest osoba będąca w posiadaniu dokumentu akcji. Nie jest związana z konkretną osobą, a danych personalnych akcjonariusza nie ujawnia się w dokumencie akcji. Co więcej, w odróżnieniu od akcji imiennej akcja na okaziciela może być przedmiotem obrotu na giełdzie.

Sprzedaż akcji na okaziciela    

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych zbycie akcji na okaziciela nie może zostać ograniczone przez statut spółki, co stanowi kolejną kwestię odróżniającą akcje na okaziciela od akcji imiennych, których sprzedaż może zostać wstrzymana przepisami ustawy bądź zapisami statutowymi.

Jak zostało wspomniane, w przypadku akcji na okaziciela uprawnienia do wykonywania wynikających z nich praw przysługują osobie będącej w posiadaniu akcji. Sprzedaż akcji na okaziciela nie wymaga zatem zachowania żadnej szczególnej formy. Z tego względu ich zbycie następuje poprzez przeniesienie posiadania akcji. Może to nastąpić poprzez fizyczne wydanie dokumentu lub zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego wykorzystanie innych sposobów przeniesienia posiadania zawartych w art. 349-351 Kodeksu cywilnego.

Na uwadze należy mieć to, iż Kodeks spółek handlowych nie reguluje wprost przeniesienia akcji na okaziciela – robi to jedynie w odniesieniu do akcji imiennych, stąd też zgodnie z orzecznictwem SN w tym przypadku zastosowanie znajdują również przepisy Kodeksu cywilnego. Wówczas przeniesienie może nastąpić na przykład przez zawarcie umowy i powiadomienie nabywającego, jednak bez fizycznego wydania dokumentów.

Istotną kwestią jest również to, iż dokument akcji na okaziciela nie może zostać wydany, zanim nastąpi pełna wpłata. Jeżeli częściowa kwota została uiszczona, wówczas spółka musi wydać imienne świadectwo tymczasowe, które będzie wystarczającym dowodem potwierdzającym wpłatę niepełnej należności.

Zamiana akcji na okaziciela na akcje imienne

Kodeks spółek handlowych przewiduje zamianę akcji na okaziciela na akcje imienne na żądanie akcjonariusza, pod warunkiem że ustawa lub statut spółki nie stanowią inaczej. Jest to prawo indywidualne akcjonariusza, które nie musi mieć potwierdzenia w statucie spółki, i konieczne jest jego rozróżnienie od sytuacji, kiedy to sama spółka decyduje się na konwersję akcji.

Zamiana akcji na okaziciela na akcje imienne skutkuje koniecznością podporządkowania się nowemu reżimowi prawnemu właściwemu dla danego rodzaju akcji. Warto zaznaczyć, iż dotychczasowy okaziciel może zyskać na takiej konwersji. Zamiana ta bowiem może wiązać się z przewidzianym w statucie uprzywilejowaniem akcji imiennych.

Jak zostało wspomniane, uprawnienie akcjonariusza do konwersji akcji nie jest prawem, które bezwzględnie mu przysługuje. Może być ono ograniczone:

• bezpośrednio – przez samych akcjonariuszy poprzez wskazanie w postanowieniach statutu, iż zamiana jest niedopuszczalna,

• pośrednio – przez samych akcjonariuszy poprzez uchwalenie w statucie możliwości emisji przez spółkę tylko jednego rodzaju akcji,

• przepisami rangi ustawowej – kodeks spółek handlowych z góry określa charakter niektórych akcji.

Umowa sprzedaży akcji na okaziciela   

Jak zostało wspomniane, akcje na okaziciela charakteryzuje łatwa zbywalność. Zbycie nie wymaga zachowania jakiejś szczególnej formy. Zwykle jednak dochodzi do tego na podstawie pisemnej umowy sprzedaży.

Umowa sprzedaży akcji na okaziciela zawierać powinna dane osobowe i adresowe nabywającego oraz sprzedawcy, liczbę i wartość nominalną akcji, obowiązki nałożone na każdą ze stron, a także oświadczenie sprzedawcy o przeniesieniu posiadania akcji. Do dokumentów warto dołączyć także odpisy sprzedawcy, nabywającego oraz spółki z rejestru przedsiębiorców KRS.                           

Akcje na okaziciela a księga akcyjna

W przypadku częściowej wpłaty wydawane jest imienne świadectwo tymczasowe, które inkorporuje te same prawa co akcja. Jest to dokument wydawany jedynie na pewien określony czas i jest ważny aż do momentu dokonania pełnej wpłaty na akcje. W efekcie końcowym zostaje zastąpiony akcją. Po opłaceniu pełnej należności akcjonariusz ma wobec spółki roszczenie o zamianę świadectwa na akcje.

Co więcej, imienne świadectwo tymczasowe wymaga wpisu do księgi akcyjnej, czyli rejestru akcji imiennych i świadectw tymczasowych prowadzonego przez Zarząd spółki. Dokument imiennego świadectwa tymczasowego jest traktowany jako tymczasowy substytut akcji musi mieć zatem określoną formę i treść. Należy go sporządzić na piśmie, a zawarte zostać muszą w nim między innymi dane dotyczące siedziby i adresu spółki, wartości nominalnej akcji, daty ich wystawienia czy też daty rejestracji spółki.

akcja uprzywilejowana

Akcja uprzywilejowana to akcja, która daje akcjonariuszowi dodatkowe przywileje, takie jak zwiększona liczba głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, uprzywilejowanie co do dywidendy oraz w przypadku likwidowania spółki – prawo do podziału jej majątku. Przywileje te niekoniecznie muszą występować wszystkie jednocześnie oraz mogą obejmować także inne elementy, na przykład prawo weta. Akcje uprzywilejowane (z wyjątkiem akcji niemych) to akcje imienne, które nie podlegają obrotowi publicznemu na GPW. Jeśli sprzedamy je na giełdzie, utracimy przywileje.

Akcje uprzywilejowane co do głosu

W przypadku akcji uprzywilejowanych co do głosu uprzywilejowanie dotyczy prawa niemajątkowego – większej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Jak wynika z kodeksu spółek handlowych, na każdą akcję uprzywilejowaną co do głosu mogą przypadać dwa głosy, czyli dwukrotność akcji zwykłej. Co to w praktyce oznacza?

Otóż to, iż akcjonariusz uprzywilejowany co do głosu zyskuje możliwość oddania dwóch głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Im więcej akcji tego typu inwestor ma w swoim portfelu, tym zyskuje większą siłę decyzyjną, co daje możliwość wpływania na działalność spółki. Warto nadmienić, że jeszcze do 2000 roku akcje uprzywilejowane co do głosu dawały swym posiadaczom aż pięciokrotnie większą siłę głosu.

Uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu nie dotyczy jednak spółek publicznych, czyli takich, w których, zgodnie z przepisami o obrocie instrumentami finansowymi, co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana. Wyjątek od tej reguły stanowią spółki publiczne, których akcje zarejestrowano na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.                                                  

Akcje uprzywilejowane co do dywidendy    

W przypadku akcji uprzywilejowanych co do dywidendy przywilejowanie dotyczy prawa majątkowego – otrzymywania wyższej dywidendy w porównaniu z akcją zwykłą. Dywidenda zaś to nic innego jak część rocznego zysku spółki akcyjnej, którą dzieli się pomiędzy akcjonariuszy. Jeżeli inwestor posiada akcje uprzywilejowane co do dywidendy, może liczyć na wypłatę wyższej dywidendy, przy czym jej wartość nie może przekraczać więcej niż połowy dywidendy przeznaczonej akcjonariuszom bez uprzywilejowania.

Warto mieć na uwadze to, iż tego typu akcje nie korzystają z prawa pierwszeństwa w zaspokajaniu przed pozostałymi akcjami. Można z nich również wyłączyć prawo głosu, w ten sposób przekształcając je w akcje nieme.                                                           

Akcje zwykłe i uprzywilejowane – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy akcjami zwykłymi a uprzywilejowanymi jest to, iż te drugie dają swym posiadaczom szczególne uprawnienia. Przywileje te, jak zostało wspomniane, najczęściej dotyczą prawa głosu, prawa do dywidendy czy też prawa do podziału majątku spółki w razie jej likwidacji. Mogą jednak obejmować także inne elementy, na przykład dotyczące sprawowania kontroli nad strategicznymi decyzjami spółki, takie jak prawo wyboru członków rady nadzorczej.

Akcje zwykłe i uprzywilejowane różnią się między sobą także tym, iż te pierwsze podlegają obrotowi publicznemu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jeśli inwestor zdecyduje się na sprzedaż akcji uprzywilejowanej na giełdzie, traci ona oferowane przywileje, stając się akcją zwykłą.

Co więcej, akcja uprzywilejowana to zawsze akcja imienna, co w praktyce oznacza, iż do posiadania danej akcji uprawniona jest jedynie osoba fizyczna lub prawna wskazana w dokumencie. Utrata uprzywilejowania następuje, gdy akcja zostanie sprzedana niezgodnie ze statutem spółki lub nastąpi jej zamiana na akcję na okaziciela, czyli taką, w której uprawnionym jest każda osoba wchodząca w jej posiadanie. Akcje zwykłe mogą być z kolei imienne lub na okaziciela.                                                                     

Udziały uprzywilejowane w spółce z o.o.                                            

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy co do zasady dysponują równymi prawami i obowiązkami. Nie oznacza to jednak, że kwestii tych nie można uregulować inaczej. Umowa spółki bądź Kodeks spółek handlowych może przyznać uprawnionym wspólnikom udziały uprzywilejowane.

Szczególnie uprawnienia, podobnie jak w przypadku akcji w spółce akcyjnej, mogą dotyczyć:

  •  prawa głosu,  
  • prawa do dywidendy,  
  • prawa do podziału majątku w razie likwidacji spółki.

Wspólnik posiadający udziały uprzywilejowane co do głosu w spółce z o.o. ma możliwość oddania do trzech głosów (na jeden udział) na walnym zgromadzeniu wspólników. W praktyce oznacza to, uprzywilejowanie może mieć różny zakres i przyznawać jednym udziałom dwa głosy, innym – trzy. Niemożliwe jest jednak uprzywilejowanie ułamkowe, na przykład 2,5 głosu na udział. Uprzywilejowaniu co do prawa głosu podlegają wyłącznie udziały o równej wartości nominalnej.

Z kolei, dywidenda uprzywilejowana w spółce z o.o. wypłacana jest na tych samych zasadach co w przypadku akcji uprzywilejowanych co do dywidendy spółki akcyjnej. Jej wartość nie może przewyższać więcej niż o połowę dywidendy, która przysługuje udziałowcom nieuprzywilejowanym. Może to być zatem 150% dywidendy przypadającej na udział zwykły, jak i 110%.

Udziały uprzywilejowane w spółce z o.o. mogą obejmować także inne kwestie, zaś poszczególne rodzaje przywilejów można ze sobą łączyć.

Koszt akcji uprzywilejowanych

Wyznaczenie rynkowej ceny akcji uprzywilejowanych w oparciu o kursy akcji notowane na giełdzie jest niezwykle trudne, gdyż nie są one przedmiotem obrotu giełdowego. Niemniej w literaturze funkcjonuje wzór za pomocą, którego można obliczyć koszt akcji uprzywilejowanych:

P=D/k

gdzie:

P – to rynkowa cena akcji uprzywilejowanych,

D – stała wartość dywidendy,

k – koszt akcji uprzywilejowanej.

Koszt kapitału jest tym większy, im wyższa jest oczekiwana stopa zwrotu, a tym samym im wyższe jest ryzyko. W przypadku emisji akcji czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na koszt kapitału jest wysokość dywidendy. Na uwadze warto mieć również to, iż wzór ten znajduje zastosowanie w istniejącym dotychczasowym kapitale akcyjnym – nowa emisja akcji wymaga uwzględnienia w nim jej nowego kosztu.

akcjonariusz

Akcjonariusz to właściciel akcji wyemitowanych przez spółkę akcyjną lub komandytowo-akcyjną. Dzięki nabyciu akcji (nawet tylko jednej), a tym samym wniesieniu wkładu kapitałowego staje się współwłaścicielem przedsiębiorstwa. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych akcjonariuszem jest posiadacz akcji na okaziciela bądź osoba wpisana do księgi akcyjnej z imienia i nazwiska (w przypadku osoby fizycznej) lub nazwy (w przypadku osoby prawnej).

Jak zostać akcjonariuszem?

Akcjonariuszem może być zarówno osoba fizyczna oraz prawna, jak i jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej – na przykład osobowa spółka handlowa. Pojawia się jednak pytanie, jak zostać akcjonariuszem?

Jak zostało wspomniane, akcjonariuszem staje się każda osoba nabywająca akcje spółki. Wystarczy zatem że kupimy ten rodzaj papierów wartościowych na rynku wtórnym, a stajemy się wspólnikiem spółki. Akcje możemy również nabyć w drodze dziedziczenia – zgodnie z zasadami określonymi w prawie spadkowym.

Warto wspomnieć, iż w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej obok akcjonariuszy, którzy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, wyróżniamy także komplementariuszy. Odpowiadają oni bez ograniczeń całym swym majątkiem za zobowiązania spółki wobec wierzycieli.

Prawa akcjonariuszy

Przez akcję rozumie się nie tylko ułamkową część kapitału akcyjnego, ale także papier wartościowy, z posiadania którego przysługują określone uprawnienia. Prawa akcjonariuszy można podzielić na majątkowe i niemajątkowe (korporacyjne). Co do zasady, prawa te są równe, jednak statut spółki może nadać niektórym akcjom szersze uprawnienia.

Wśród praw niemajątkowych najważniejsze to:

• prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy,

• prawo głosu – zwykle jest to jeden głos na jedną akcję, jednak w przypadku akcji uprzywilejowanych co do głosu akcjonariusz może dysponować dwoma głosami na akcję,

• prawo do informacji – żądanie udzielenia informacji dotyczących spółki może być kierowane do Zarządu podczas obrad walnego zgromadzenia akcjonariuszy lub poza nim na wniosek  udzielenie informacji,

• bierne prawo wyborcze do organów spółki,

• prawo do zaskarżania uchwał podjętych przez walne zgromadzenie akcjonariuszy – powództwo o uchylenie uchwały może wytoczyć akcjonariusz spółki giełdowej, który głosował przeciwko niej i zażądał zaprotokołowania swojego sprzeciwu po jej powzięciu, bezpodstawnie został niedopuszczony do udziału w walnym zgromadzeniu lub był na nim nieobecny ze względu na wadliwość jego zwołania lub nieobjęcie uchwały porządkiem obrad. Zaskarżyć można jednak jedynie uchwałę, która ma na celu pokrzywdzenie akcjonariusza, godzi w interes spółki lub jest sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami.

• prawo do wytaczania powództwa na rzecz spółki o naprawienie szkody.

Majątkowe uprawnienia akcjonariuszy to przede wszystkim:

• prawo do udziału w zysku – to jedno z najważniejszych praw majątkowych przysługujących akcjonariuszom, o czym piszemy więcej w dalszej części,

• prawo poboru – dzięki niemu akcjonariusze zyskują pierwszeństwo w objęciu akcji nowej emisji, przy czym musi się ona odbywać w trybie subskrypcji zamkniętej wobec liczby już posiadanych przez akcjonariuszy akcji,

• prawo udziału w kwocie likwidacyjnej – w razie upadku spółki akcjonariusze mają prawo do uczestnictwa w podziale jej majątku, jednak dopiero po zaspokojeniu roszczeń jej wierzycieli.

Prawa akcjonariuszy mniejszościowych

W przypadku spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych możemy mieć do czynienia z akcjonariuszami mniejszościowymi. Tym mianem określane są osoby, które są w posiadaniu mniej niż 50% akcji spółki i jednocześnie mniej niż 50% głosów na walnym zgromadzeniu.

Akcjonariusz mniejszościowy nie ma wystarczającej siły, aby samodzielnie podejmować decyzje w sprawach spółki, toteż przysługują mu pewne określone uprawnienia. Przegłosowywanie uchwał w przypadku akcjonariuszy mniejszościowych jest możliwe, gdy połączą się w grupy.

Prawa akcjonariuszy mniejszościowych to prawa defensywne – akcjonariusz może je wykonywać jedynie wspólnie z innymi akcjonariuszami. Zalicza się do nich:

a) prawa akcjonariuszy, którzy reprezentują minimum 1/10 kapitału zakładowego:

• prawo do żądania zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia oraz umieszczenia określonych spraw w porządku obrad, • prawo do żądania ponownego sprawdzenia listy obecności na walnym zgromadzeniu, czego dokona wybrana w tym celu komisja,

b) prawa akcjonariuszy, którzy reprezentują minimum 1/5 kapitału zakładowego:

• prawo do żądania dokonania wyboru rady nadzorczej grupami,

c) prawa drobnych akcjonariuszy dotyczące wykupu ich akcji przez większość:

• w razie łączenia się spółek kapitałowych,

• w sytuacji gdy zostanie powzięta uchwała istotnie zmieniająca przedmiot działalności spółki.

Obowiązki akcjonariusza

Z posiadania akcji wynikają nie tylko prawa, ale również określone obowiązki akcjonariusza wobec spółki. Na mocy prawa akcjonariusz zobowiązany jest przede wszystkim do wniesienia wkładu na kapitał zakładowy celem pokrycia objętych akcji. Jest to obligatoryjne w dwóch sytuacjach – podczas tworzenia nowej spółki oraz gdy obejmujemy akcje w podwyższonym kapitale zakładowym spółki już istniejącej.

Co więcej, jeżeli akcjonariusz jest w posiadaniu akcji imiennych, spółka może nałożyć na niego obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, który jednak realizowany jest za wynagrodzeniem. Kwestię tę należy jednak uregulować w statucie spółki pod rygorem nieważności.

Udziałowiec a akcjonariusz

W niektórych źródłach słowa udziałowiec i akcjonariusz używane są zamiennie. Tymczasem akcjonariuszem nazywamy osobę, która nabyła akcje spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej, zaś udziałowiec to posiadacz udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Każdy z nich dysponuje określonymi prawami i obowiązkami, które w wielu aspektach są zbieżne, toteż nie trudno o pomyłkę i synonimiczne stosowanie tych dwóch pojęć. Udziałowiec a akcjonariusz to jednak dwie różne osoby.

Udział akcjonariusza w zysku spółki

Podstawowym uprawnieniem majątkowym akcjonariusza jest prawo do udziału w zysku spółki, czyli inaczej mówiąc, prawo do dywidendy. Nie może być ono wyłączone statutem spółki. Z chwilą gdy walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmie uchwałę o przeznaczeniu zysku do podziału, akcjonariusz nabywa wobec spółki roszczenie o wypłatę dywidendy.

Udział akcjonariusza w zysku spółki jest proporcjonalny co do liczby posiadanych akcji, chyba że akcjonariusz jest właścicielem akcji uprzywilejowanych co do dywidendy. Wówczas otrzymywany zysk może być wyższy, jednak nie może przekroczyć o więcej niż o połowę dywidendy wypłacanej akcjonariuszom zwykłym.

Odpowiedzialność akcjonariuszy w spółce akcyjnej

Niezwykle istotną kwestią w przypadku spółki akcyjnej jest to, iż akcjonariusze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności z majątku prywatnego za zobowiązania spółki. Oznacza to, że osobista odpowiedzialność akcjonariuszy w spółce akcyjnej jest wyłączona, a ryzyko posiadaczy akcji jest ograniczone do wysokości wniesionego wkładu.

Zasada ta tyczy się również akcjonariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej. Jednak istnieją dwa wyjątki narzucające posiadaczowi akcji w tej spółce osobistą odpowiedzialność za jej zobowiązania:

• gdy w nazwie firmy zostanie umieszczone nazwisko lub nazwa firmy akcjonariusza,

• w sytuacji gdy spółkę reprezentuje akcjonariusz nie posiadający umocowania lub przekraczający jego zakres.

animator emitenta członek giełdy, który zawarł z emitentem umowę, zobowiązującą go do podtrzymywania płynności danego instrumentu finansowego
animator rynku członek giełdy, który zawarł z giełdą umowę na stałe zgłaszanie ofert kupna lub sprzedaży danego instrumentu finansowego na własny rachunek
członek giełdy podmiot prowadzący działalność maklerską, będący akcjonariuszem giełdy i dopuszczony do działania na giełdzie
dywidenda część zysku netto spółki, którą WZA decyduje wypłacić akcjonariuszom
euroobligacja obligacja sprzedawana poza granicami kraju emitenta, denominowana w innej walucie
fixing metoda ustalania kursu, polegająca na tym, że kurs ustalany jest na podstawie zleceń złożonych w określonym przedziale czasowym poprzedzającym tę operację
giełda regularne, odbywające się w określonym czasie i miejscu, podporządkowane określonym zasadom spotkanie stron zawierających transakcje kupna i sprzedaży, w szczególności transakcje kupna i sprzedaży papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych
instrument pochodny instrument finansowy, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu finansowego, zwanego instrumentem bazowym (podstawowym), takiego jak akcja, indeks giełdowy czy też waluta
kapitał akcyjny część kapitału własnego spółki
kontrakt terminowy zobowiązanie dwóch stron do przeprowadzenia w przyszłości transakcji kupna/sprzedaży pewnej ilości instrumentu bazowego w ustalonym terminie po określonej cenie
kurs obligacji cena rynkowa obligacji podawana w określonych terminach, w procentach wartości nominalnej obligacji
newconnect alternatywny system obrotu akcji, prowadzony przez GPW, przeznaczony dla młodych i niewielkich spółek o dużym potencjale wzrostu
obligacja instrument finansowy (a jednocześnie również papier wartościowy), którego emitent jest dłużnikiem obligatariusza (posiadacza obligacji) i zobowiązuje się wobec niego do świadczenia, polegającego na wykupie obligacji oraz wypłacaniu odsetek (za wyjątkiem obligacji zerokuponowych)
opcja kupna (opcja call) prawo kupna pewnej ilości instrumentu bazowego w ustalonym terminie po określonej cenie. Strona, będąca posiadaczem opcji, jest posiadaczem tego prawa, zaś druga strona, wystawca opcji, przyjmuje na siebie zobowiązanie sprzedaży instrumentu bazowego, w przypadku żądania wykonania prawa przez posiadacza opcji
opcja sprzedaży (opcja put) prawo sprzedaży pewnej ilości instrumentu bazowego w ustalonym terminie po określonej cenie. Strona, będąca posiadaczem opcji, jest posiadaczem tego prawa, zaś druga strona, wystawca opcji, przyjmuje na siebie zobowiązanie kupna instrumentu bazowego, w przypadku żądania wykonania prawa przez posiadacza opcji
produkty strukturyzowane instrumenty finansowe, których cena jest uzależniona od wartości określonego indeksu (np. kursu akcji lub koszyków akcji, wartości indeksów giełdowych, kursów walut); emitowane przez instytucje finansowe – najczęściej banki lub domy maklerskie
rynek pierwotny segment rynku kapitałowego, na którym wyemitowany instrument finansowy sprzedawany jest pierwszemu właścicielowi
rynek podstawowy (oficjalnych notowań) rynek GPW, na który kwalifikowane są akcje rynku publicznego, mające nieograniczoną zbywalność, spełniające kryteria odpowiedniej wartości i rozproszenia, których emitenci ogłaszali sprawozdania finansowe za ostatnie trzy lata, a w stosunku do nich nie toczy się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne.
rynek pozagiełdowy rynek, na którym nie ma ustalonego miejsca transakcji (często transakcje odbywają się za pośrednictwem środków telekomunikacyjnych)
rynek regulowany działający w sposób stały system obrotu instrumentami finansowymi dopuszczonymi do tego obrotu, zapewniający inwestorom powszechny i równy dostęp do informacji rynkowej w tym samym czasie przy kojarzeniu ofert nabycia i zbycia instrumentów finansowych oraz jednakowe warunki nabywania i zbywania tych instrumentów, zorganizowany i podlegający nadzorowi właściwego organu (w Polsce – Komisji Nadzoru Finansowego)
rynek równoległy rynek GPW, na który kwalifikowane są akcje rynku publicznego, mające nieograniczoną zbywalność, pod warunkiem, że w stosunku do ich emitenta nie toczy się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne
rynek wtórny segment rynku kapitałowego, na którym dokonuje się obrotu wyemitowanym i sprzedanym pierwszemu posiadaczowi instrumentem finansowym
system notowań ciągłych system ustalania cen, polegający na tym, że kurs może się zmieniać od transakcji do transakcji
system notowań jednolitych system ustalania cen, polegający na tym, że w pewnym przedziale czasowym składane są zlecenia kupna i zlecenia sprzedaży, a następnie na podstawie tych zleceń ustala się kurs, po którym zawierane są transakcje, na które zostały złożone zlecenia
zlecenia z limitem aktywacji (zlecenia typu STOP) zlecenia, które pojawiają się w arkuszu zleceń dopiero po osiągnięciu przez kurs ostatniej transakcji pewnego poziomu, równego limitowi aktywacji podanemu w zleceniu
zlecenie po cenie rynkowej (PCR) zlecenie bez limitu ceny, wykonywane natychmiast po wprowadzeniu do arkusza zleceń, przy czym pod uwagę brany jest najlepszy limit ceny z drugiej strony
zlecenie po każdej cenie (PKC) zlecenie bez limitu ceny, przeznaczone do natychmiastowego wykonania, musi być zrealizowane w całości. Jeśli nie jest zrealizowane, traci ważność
zlecenie z limitem ceny zlecenie, w którym inwestor zobowiązany jest podać konkretną cenę. W przypadku zlecenia kupna oznacza to maksymalną cenę, po jakiej inwestor jest skłonny kupić instrument finansowy. W przypadku zlecenia sprzedaży oznacza to minimalną cenę, po jakiej inwestor jest skłonny sprzedać instrument finansowy