Kapitał akcyjny, to nic innego jak kapitał zakładowy w spółce akcyjnej. Terminu tego używa się również w celu określenia kapitału zakładowego w spółce komandytowo-akcyjnej. Jest on podstawą majątkową spółki, determinującą jej zdolność kredytową oraz służącą między innymi do zaspokajania wierzycieli – to właśnie na nim opiera się byt przedsiębiorstwa.
Kapitał akcyjny jest wyróżniony kwotowo w statucie spółki jako suma pieniężna stanowiąca majątek początkowy przedsiębiorstwa. Jego wysokość musi być równa ogólnej nominalnej sumie wszystkich akcji, a uzyskuje się go w drodze emisji i sprzedaży określonej liczby akcji.
Kapitał zakładowy w spółce akcyjnej należy postrzegać także jako sumę czystego majątku, którą przedsiębiorstwo jest zobligowane do utrzymania w całości. Nie może on być zatem rozdzielany między wspólników (niepodzielność kapitału zakładowego) oraz nie powinien służyć w celu zaspakajania roszczeń ubezpieczeniowych.
Kapitał akcyjny dzielony jest na akcje o równej wartości nominalnej. Stanowią one miernik majątkowych uprawnień wspólników, dotyczących zwłaszcza podziału dywidendy oraz kwoty likwidacyjnej. Pojedyncza akcja zaś określa ułamek kapitału zakładowego, który przypada akcjonariuszowi.
Do obowiązków akcjonariusza należy pokrycie pełnego wkładu na akcje. Może on to zrobić bezpośrednio na rachunek bankowy lub skorzystać z pośrednictwa domu maklerskiego.
Minimalna wysokość kapitału zakładowego w spółce akcyjnej to 100 000 złotych, przy czym warto pamiętać, iż musi on być wyrażony w walucie polskiej.
Kapitał zakładowy jest pokrywany poprzez:
Istnieje możliwość podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej, przy czym zmiana ta wymaga skomplikowanej procedury, co ma służyć wypełnieniu zasady stałości kapitału zakładowego. Może to nastąpić poprzez:
Podwyższenie kapitału zakładowego w ten sposób doprowadza do emisji akcji. Jednak przysługują one akcjonariuszom wyłącznie proporcjonalnie do stopnia dotychczasowej partycypacji w kapitale akcyjnym;
Uchwała walnego zgromadzenia zmieniająca statut i przewidująca upoważnienie zarządu do zwiększenia kapitału zakładowego wymaga większości 3/4 głosów i obecności akcjonariuszy, którzy reprezentują co najmniej 1/2 kapitału zakładowego. W przypadku braku kworum zwoływane jest kolejne walne zgromadzenie, w trakcie którego do powzięcia uchwały wymagana jest obecność akcjonariuszy, którzy reprezentują co najmniej 1/3 kapitału zakładowego spółki akcyjnej;
Co nie mniej istotne, każde podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej rodzi konieczność zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Możliwe jest także obniżenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej. Następuje to:
Obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej także należy zgłosić do sądu rejestrowego. Do zgłoszenia należy dołączyć nie tylko samą uchwałę o obniżeniu, ale również oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wierzyciele, którzy zgłosili sprzeciw wobec obniżenia, zostali odpowiednio zabezpieczeni lub zaspokojeni.