System transakcyjny UTP (Universal Trading Platform)
Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę nowych możliwości, jakie daje inwestorom system UTP. Wskazujemy jedynie te nowości, które mają podstawowe znaczenie z punktu widzenia inwestorów indywidualnych.
Zachęcamy również do zapoznania się z ulotką przygotowaną przez GPW.
Zlecenie PEG jest zleceniem ze zmiennym limitem realizacji, przyjmowane wyłącznie w fazie notowań ciągłych. Limit zlecenia przyjmuje wartość równą limitowi ceny najlepszego zlecenia po tej samej stronie w arkuszu zleceń.
Formularz zlecenia maklerskiego w systemie ePromak+ umożliwia rejestrację zleceń maklerskich z Limitem ceny PEG.Dla zleceń z limitem PEG można zdefiniować także kurs minimalny (tzw. Floor) lub kurs maksymalny (tzw. Ceiling), po osiągnięciu którego zlecenie PEG przestaje podążać za kursem referencyjnym. Definiuje się je po rozwinięciu sekcji atrybutów zaawansowanych w polu Limit PEG.
I. Arkusz zleceń przed wprowadzeniem zlecenia PEG
Inwestor A składa zlecenie Kupna 50 sztuk akcji z limitem zlecenia PEG Arkusz zleceń po wporwadzeniu zlecenia Inwestora A.
Napływa zlecenie kupna 20 sztuk akcji z limitem ceny 188,60 a następnie automatycznie aktualizowane jest zlecenie PEG inwestora A.
Zlecenie PEG traci swój priorytet czasu przyjęcia za każdym razem, kiedy limit jest aktualizowany. ___________________________________________________________________________________
II. Inwestor posiada możlwiość zdefiniowania dodatkowego stałego limit ceny: Arkusz zleceń przed wprowadzeniem zlecenia PEG z dodatkowym limitem ceny.
Inwestor A składa zlecenie Kupna 50 sztuk akcji z limitem zlecenia PEG oraz dodatkowym limitem 188,50. Arkusz zleceń po wporwadzeniu zlecenia Inwestora A.
Napływa zlecenie kupna 20 sztuk akcji z limitem ceny 188,60.
Limit zlecenia peg nie jest aktualizowany ponieważ spowodowałoby to przekroczenie ustawionego dodatkowego limitu 188,50. ___________________________________________________________________________________
III. Zlecenia PEG nie są przyjmowane, a przyjęte tracą ważność:
|
Zlecenie PKC jest zleceniem bez limitu ceny, realizowanym z najlepszymi aktualnie dostępnymi zleceniami po przeciwnej stronie arkusza. PKC może być zrealizowany w kilku transakcjach po różnych cenach. Składający zlecenie PKC nie ma możliwości kontroli kursu realizacji.
Formularz zlecenia maklerskiego w systemie ePromak+ umożliwia rejestrację zleceń maklerskich z Limitem ceny PKC.
I. Inwestor A składa zlecenie Kupna 300 sztuk akcji z limitem zlecenia PKC. Arkusz zleceń przed wporwadzeniem zlecenia inwestora A.
WARSET > w tym momencie rozpoczyna się równoważanie UTP > Zlecenie zostaje częściowo zrealizowane, niezrealizowana część zlecenia pozostaje w arkuszu zleceń
Arkusz zleceń po wporwadzeniu zlecenia Inwestora A.
Zawarte transakcje: 1. 50 sztuk po cenie 189,90 2. 100 sztuk po cenie 190,00 ___________________________________________________________________________________
W przypadku, gdy w chwili przyjęcia zlecenia PKC w arkuszu zleceń jedynym zleceniem przeciwstawnym do tego zlecenia jest zlecenie PKC, zlecenie PKC podlega realizacji po cenie równej kursowi ostatniej transakcji zawartej w tym dniu, a w przypadku jej braku - po kursie odniesienia dla dynamicznych ograniczeń wahań kursów. II. Inwestor B składa zlecenie sprzedaży 200 sztuk akcji z limitem PKC. Arkusz zleceń po wporwadzeniu zlecenia Inwestora B.
Zawarte transakcje: 1. 150 sztuk po cenie 190,00 Niezrealizowana część zlecenia pozostaje w arkuszu zleceń. ___________________________________________________________________________________
|
Zlecenie PCR w fazie notowań ciągłych realizowane jest po najlepszej możliwej cenie zlecenia przeciwstawnego oczekującego na realizację w arkuszu zleceń. W przypadku częściowej realizacji zlecenia PCR, niezrealizowana część tego zlecenia ulega konwersji w zlecenie LIMIT z limitem ceny równym kursowi po jakim została zawarta ostatnia transakcja. W przypadku, gdy w chwili przyjęcia zlecenia PCR w arkuszu zleceń jedynym zleceniem przeciwstawnym do tego zlecenia jest zlecenie PKC, zlecenie PCR podlega realizacji po cenie równej kursowi ostatniej transakcji zawartej w tym dniu, a w przypadku jej braku - po kursie odniesienia dla dynamicznych ograniczeń wahań kursów. W fazie notowań ciągłych w chwili przyjęcia zlecenia PCR w arkuszu zleceń musi oczekiwać na realizację co najmniej jedno zlecenie przeciwstawne, w przeciwnym razie zlecenie PCR jest odrzucane.
Formularz zlecenia maklerskiego w systemie ePromak+ umożliwia rejestrację zleceń maklerskich z Limitem ceny PCR.
I. Inwestor A składa zlecenie Sprzedaży 200 sztuk akcji z limitem zlecenia PCR Arkusz zleceń przed wporwadzeniem zlecenia inwestora A. Kurs odniesienia dla dynamicznych ograniczeń wahań kursów 185,00. Na sesji nie została zawarta żadna transakcja.
Zawarte transakcje: 1. 100 sztuk po cenia 185,00 Arkusz zleceń po wporwadzeniu zlecenia inwestora A.
a) w fazie otwarcia zlecenie PCR nie zostanie zrealizowane to zlecenie to (lub jego niezrealizowana część) ulega po tej fazie konwersji w zlecenie LIMIT z limitem ceny równym kursowi otwarcia,
b) w fazie zamknięcia zlecenie PCR nie zostanie zrealizowane to zlecenie to (lub jego niezrealizowana część) ulega po tej fazie konwersji w zlecenie LIMIT z limitem ceny równym kursowi zamknięcia.
|
W fazie przed otwarciem zlecenia Stop nie są brane pod uwagę przy wyznaczaniu teoretycznego kursu otwarcia (TKO) oraz teoretycznego wolumenu otwarcia (TWO). Nie są też uwzględniane przy zawieraniu transakcji na samym otwarciu. W fazie przyjmowania zleceń na otwarcie lub zamknięcie zlecenia Stop nie będą widoczne dla uczestników rynku (nie będą aktywowane poprzez TKO).
Źródło: Prezentacja UTP - nowy system transakcyjny na GPW, Warszawa 2013 |
W systemie UTP będzie możliwość zawierania transakcji przez inwestorów w danym dniu w fazie dogrywki, nawet gdy nie zostanie wyznaczony kurs zamknięcia (notowania ciągłe) lub nie zostanie określony kurs fixingowy (notowania w systemie kursu jednolitego). Kursem dogrywki będzie zawsze ostatni znany kurs transakcyjny.
Źródło: Prezentacja UTP - nowy system transakcyjny na GPW, Warszawa 2013 |
W systemie UTP w fazie przez otwarciem i przed zamknięciem TWO będzie publikowany tylko przy uwzględnieniu ujawnianego wolumenu zleceń WUJ. Oznacza to, że (odmiennie niż w systemie WARSET) w obu ww. fazach nie będzie możliwości "wykrycia" rzeczywistych wolumenów zleceń kupna i sprzedaży WUJ poprzez wprowadzenie zleceń o dużych wolumenach odpowiednio po przeciwnych stronach arkusza.
Źródło: Prezentacja UTP - nowy system transakcyjny na GPW, Warszawa 2013 |
Głównym celem widełek dynamicznych jest spowolnienie tempa zmian kursu w okresach dużej zmienności cen na rynku. Górne i dolne widełki ograniczają przedział kursów, w którym dozwolone jest zawierania transakcji. Widełki są liczone od wartości kursu odniesienia (np. kursu ostatniej transakcji).
Źródło: Prezentacja UTP - nowy system transakcyjny na GPW, Warszawa 2013 |
Transakcje na giełdzie (oprócz transakcji pakietowych) zawierane są w godzinach 8.30 - 17.05. W tym czasie odbywają się notowania w dwóch systemach: notowań ciągłych i jednolitych. Notowania ciągłe obejmują notowania instrumentów pochodnych (kontraktów terminowych, opcji, od godziny 8.45) i instrumentów rynku kasowego (od godziny 9.00). Notowania jednolite odbywają się dwukrotnie w ciągu dnia: o godzinie 11.00 i 15.00. Sesja giełdowa składa się z faz właściwych dla danego systemu notowań. W systemie kursu jednolitego są to: faza przez otwarciem, fixing, dogrywka i faza przed otwarciem kolejnej sesji. W notowaniach ciągłych fazy sesji to: faza przed otwarciem, fixing na otwarcie, notowania ciągłe, przed zamknięciem, fixing na zamknięcie i dogrywka. Notowania ciągłe
Notowania jednolite z dwoma fixingami
Źródło: www.gpw.pl |
© 2023 Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o., ul. Puławska 107, 02-595 Warszawa