Obligacja to emitowany w serii papier wartościowy, w którym jedna ze stron (emitent obligacji) stwierdza, iż jest dłużnikiem wobec drugiej ze stron, określanej mianem obligatariusza, z czym wiąże się obowiązek spełnienia określonego świadczenia wobec niej. Może mieć ono charakter pieniężny lub niepieniężny. Zwykle są to odsetki od zaciągniętego długu.
Obligacje zaliczane są do kategorii dłużnych instrumentów finansowych. W porównaniu z akcjami, posiadacz obligacji nie zyskuje żadnych praw względem emitenta, takich jak dywidenda, współwłasność czy też możliwość uczestniczenia w walnych zgromadzeniach.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów obligacji. Uwzględniając typ emitenta, możemy wyróżnić następujące rodzaje obligacji:
1. Obligacja skarbowa (rządowa) – ten rodzaj obligacji emitowany jest przez Skarb Państwa, toteż często można spotkać się z innymi określeniami, takimi jak „obligacja państwowa”. W przypadku polskich obligacji skarbowych wyróżnić możemy następujące możliwości:
2. Obligacja komunalna – to inaczej obligacja municypalna. Jej emitentami są samorządy terytorialne;
3. Obligacje podmiotów prawnych – to na przykład obligacja korporacyjna emitowana przez przedsiębiorstwo. Jej nabywcy przysługuje prawo do oprocentowania oraz prawo do zwrotu kapitału w terminie jego zapadalności.
Uwzględniając miejsce emisji, wymienić można:
Obligacje można również podzielić ze względu na oznaczenie obligatariusza. Wówczas dostępne są następujące możliwości:
Kolejna klasyfikacja obligacji uwzględnia okres do wykupu, czyli liczbę lat, w których emitent jest zobowiązany do wypełnienia obowiązków nałożonych przez obligację. Data wykupu oznacza zatem w praktyce termin zaprzestania istnienia długu, gdyż w tym terminie emitent wykupi papier wartościowy. Biorąc pod uwagę termin wykupu obligacji, wyróżnić możemy następujące jej rodzaje:
W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju dłużnych papierów wartościowych, jakimi są obligacje wieczyste, które określane są również konsolami. Obligacja wieczysta ma to do siebie, iż nigdy nie jest wykupywana. Jej posiadacz zaś otrzymuje tak zwaną rentę wieczystą, czyli nieskończony strumień odsetek.
Kolejny szczególny przypadek to obligacja amortyzowana, która nie ma jednego określonego terminu wykupu. Zwykle emisja obligacji tego typu przewiduje spłatę ich wartości nominalnej w ratach, których wysokość i terminy ustalone są zgodnie z warunkami emisji.
Uwzględniając z kolei wartość nominalną, dostępne mamy następujące możliwości:
Biorąc pod uwagę oprocentowanie obligacji, do czynienia możemy mieć z następującymi rodzajami:
Co to w praktyce oznacza? Otóż tyle, iż obligatariusz otrzymuje identyczną kwotę odsetek w każdym okresie odsetkowym, gdyż oprocentowanie obligacji nie ulega zmianie. Dzięki temu inwestor osiąga zysk o stałej wysokości, nawet jeśli stopy procentowe spadają;
Wypłacane odsetki mogą mieć różną wysokość w zależności od okresu odsetkowego. Mamy tu również do czynienia z marżą odsetkową, która stanowi pewien rodzaj premii dla nabywcy dłużnych papierów wartościowych. Doliczana jest ona do stawki referencyjnej.
Zakup obligacji tego typu niesie ze sobą pewną wymierną korzyść dla inwestora. Mianowicie, zabezpiecza go przed niekorzystnymi zmianami stóp procentowych;
Z kolei klasyfikacja obligacji ze względu na wartość sprzedaży powstała w oparciu o to, w jaki sposób może kształtować się cena obligacji przed dniem jej wykupu. Wówczas mamy trzy możliwości:
Mając zaś na uwadze opcje dodatkowe, wyróżnić możemy takiej instrumenty finansowe jak między innymi:
Obligacje mogą być emitowane przez szereg podmiotów, w tym między innymi przez Skarb Państwa, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, banki komercyjny czy też banki spółdzielcze. Co do zasady, istnieją dwie możliwości nabycia obligacji.
Pierwsza odbywa się na drodze oferty publicznej. Skierowana jest ona do szerokiego kręgu odbiorców i może być reklamowana za pośrednictwem różnych kanałów, w tym w prasie, telewizji czy też Internecie. Druga zaś odbywa się na drodze oferty prywatnej i jest skierowana do co najwyżej 149 inwestorów. Co więcej, w jej przypadku szerokie działania reklamowe nie mogą być przeprowadzane.
Obrót publiczny zalicza się do kategorii obrotu zorganizowanego i może on się odbywać na giełdzie lub w alternatywnym systemie obrotu (ASO). W Polsce obrót publiczny obligacjami odbywa się na rynku Catalyst. Aby kupić obligacje, potrzebujemy zatem pośrednika, czyli domu maklerskiego, gdzie założymy rachunek inwestycyjny umożliwiający dokonywanie transakcji.
Obrót prywatny zaś ma miejsce poza rynkiem publicznym. Transakcje pomiędzy inwestorami są jednak obarczone podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Obligacje to instrumenty finansowe szczególnie polecane, jeżeli zależy nam na dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. To stosunkowo bezpieczny papier, oferujący wyższą stopę zwrotu w porównaniu z lokatą bankową. Będzie zatem odpowiedni dla początkujących inwestorów, którzy nie posiadają fachowej wiedzy.
Obligacje przynoszą najlepsze efekty w długotrwałej perspektywie. Warto je zatem potraktować jako zabezpieczenie na poczet emerytury. Nawet niewielka, ale systematycznie odkładana kwota pozytywnie wpłynie na stan naszych przyszłych finansów.
Jeżeli zaś zastanawiamy się, kiedy jest najlepszy moment na inwestowanie w obligacje, warto bacznie przyglądać się inflacji i PKB. Jeżeli zauważymy spadek tempa inflacji oraz spowolnienie PKB, zaś Rada Polityki Pieniężnej zacznie stopniowo obniżać stopy procentowe, inwestycja w obligacje (w tym także w fundusze obligacji) może okazać się opłacalnym przedsięwzięciem.
Aby poznać rentowność obligacji, czyli stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału, należy wziąć pod uwagę najważniejsze elementy składowe tego instrumentu, takie jak:
Kupując obligacje, należy również zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe klauzule. Mogą one dawać emitentowi prawo do podjęcia określonych działań. Aby wyliczyć rentowność obligacji, można zastosować jedną z trzech popularnych miar:
Dzięki ocenie rentowności obligacji inwestor jest w stanie porównać opłacalność tej inwestycji z realizacją innych możliwości. Pamiętać należy jednak o tym, że emitenci wykazują sporą elastyczność, jeżeli chodzi o konstruowanie papierów dłużnych. Z tego względu nie sposób wskazać jednego idealnego miernika, który wskaże rentowność wszystkich rodzajów obligacji.
To pytanie, na które poszukuje odpowiedzi wielu inwestorów. Za zainwestowaniem kapitału w te instrumenty finansowe przemawiają następujące cechy obligacji:
Pamiętajmy jednak, że inwestowanie w obligacje wiąże się z również z ryzykiem. Jest ono tym większe, im mniej wiarygodny jest emitent. Największe zaufanie budzą podmioty, takie jak Skarb Państwa oraz dochodowe przedsiębiorstwa z ugruntowaną pozycją na rynku. Oferują one jednak obligacje z niższym oprocentowaniem niż podmioty małe i mocno zadłużone, które gwarantują potencjalnie wyższe zyski, obarczone jednak wyższym ryzykiem niewypłacalności i straty zainwestowanych środków.
Zarówno akcje, jak i obligacje zalicza się do kategorii papierów wartościowych lub inaczej mówiąc, praw majątkowych. Mają formę dokumentu lub zapisu w systemie informatycznym.
Obligacje jako papiery wartościowe nie dają jednak ich posiadaczowi praw względem emitenta, co jest podstawową cechą odróżniającą je od akcji, które gwarantują między innymi prawo do dywidendy czy też współwłasności. Akcja jest bowiem udziałowym instrumentem finansowym, obligacja zaś dłużnym.