Powrót do strony głównej

W USA piątek był też (tak jak wszędzie) dniem wygasania czerwcowej linii instrumentów pochodnych. Gracze jednak się tym zbytnio nie przejmowali. Nadal pomagała nadzieja na interwencję banków centralnych, a słabe dane makro były ciągle interpretowane według zasady „im gorzej tym lepiej".

A raporty makro były naprawdę bardzo słabe. Czerwcowy indeks NY Empire State zanurkował z poziomu 17,10 na 2,29 pkt. (oczekiwano 9,75 pkt.). Był to poziom najniższy od końca 2011 roku. Raport o majowej dynamice produkcji przemysłowej i wykorzystaniu potencjału produkcyjnego też był słaby. Produkcja spadła o 0,1 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.), a wykorzystanie potencjału produkcyjnego spadło z 79,2 proc. na 79 proc. (oczekiwano, że zostanie bez zmian). Czerwcowy indeks nastroju Uniwersytetu Michigan (dane wstępne) też rozczarował. Oczekiwano spadku z poziomu 79,3 na 77,5 pkt., a tymczasem spadł na 74,1 pkt.

Na rynku akcji sesja cechowała się bardzo dużym obrotem (dzień wygasania czerwcowych serii instrumentów pochodnych), ale niedźwiedzie nie miały nic do powiedzenia. Indeksy po prostu od początku sesji rosły, a na dwie godziny przed końcem sesji zaczęły nawet zwiększać skalę zwyżki. Na indeksie DJIA i S&P 500 widać, że utworzone zostały formacje odwróconej głowy z ramionami (ORGR), co jest mocnym sygnałem kupna.

Dzisiaj najważniejsza będzie reakcja na greckie wybory. W zasadzie powtórzone zostały wyniki z poprzednich wyborów. Pierwsze miejsce i premię w wysokości 50 mandatów (to dużo w 300. osobowym parlamencie) zdobyła Nowa Demokracja. Druga była Syriza. Razem z PASOK będzie ND mogła utworzyć rząd, bo ND i PASOK będą miały niewielką większość. Jasne jest jednak, że pierwszą reakcją rynków będzie mała euforia (mała, bo to już wcześniej było dyskontowane). Potem zobaczymy, czy uda się stworzyć rząd. Taki rząd doprowadzi do renegocjacji warunków pomocowych. To jednak bykom już nie zaszkodzi. Pozostaje (może nie dzisiaj) wpatrywać się w rentowność długu Hiszpanii i Włoch, bo przecież Grecja nie jest podstawowym zagrożeniem.

Na GPW piątek był pierwszym dniem notowań Pekao bez dywidendy 5,38 zł. na akcję, co mogło odjąć z WIG20 około 0,4 pkt. proc. Odejmował mniej, bo cena akcji rosła. Poza tym był też dniem, w którym na całym świecie wygasają czerwcowe serie instrumentów pochodnych. W związku z tym nie dziwiłoby, gdyby czekanie na dziwne wydarzenia w ostatniej godzinie hamowało aktywność na rynku.

Tak jednak nie było. Zachowanie rynku od początku dnia było bardzo bycze. Wyglądało to tak jakby byki chciały wypracować sobie bardzo wysoką bazę przed greckimi wyborami. W wyniku niekorzystnego obrotu sprawy sprzedawanoby z wyższego poziomu, a pozytywne rozstrzygnięcia dawałyby możliwość szybkiego i bardzo wysokiego pociągnięcia indeksów. W końcu WIG20 zyskał ponad jeden procent.

Sygnały kupna zdecydowanie obowiązują, a wybory w Grecji poszły po myśli byków. To powinno doprowadzić do krótkotrwałej euforii. Uwaga jednak na rynek długu krajów PIIGS. Jeśli on w drugiej połowie dnia da sygnał: Grecja nie jest ważna – bójcie się Hiszpanii to sytuacja szybko się zmieni. Przed posiedzeniem FOMC (20.06) i szczytem, UE (28 – 29.06) niedźwiedzie mają bardzo niewielkie szanse na dłuższą niż chwilowa wygraną.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, , przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.