Powrót do strony głównej

W USA we wtorek obóz byków miał za zadanie zaprzeczenie negatywnej wymowie sesji poniedziałkowej. Przychodziło im to z trudem. Publikowane we wtorek dane makro bykom nie pomagały. Raport o sprzedaż detalicznej pokazał, że wzrosła ona o 0,9 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 1 proc.). Sprzedaż bez samochodów wzrosła o 0,4 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,6 proc.). Ostatnio sprzedaż wyraźnie spadła, więc nic dziwnego, że nieco odbiła. Raport o lutowych zapasach w firmach amerykańskich jest całkowicie bez znaczenia. Odnotujmy, że zapasy wzrosły o 0,3 proc.

Dla rynku akcji najważniejsze były raporty kwartalne znaczących spółek. Przed sesją opublikowały je dwa banki (JP Morgan i Wells Fargo) oraz Johnson & Johnson. Wszystkie spółki opublikowały wyniki lepsze od prognoz. Jak widać nadal działała zasada: obniżmy prognozy – realne wyniki będą lepiej wyglądały. Jednak tylko akcje JP Morgan Chase zyskiwały. Akcje Wells Fargo traciły, a Johnson & Johnson stabilizowały się.

Indeksy na początku sesji spadały, ale po godzinie zaczęły rosnąć i na trzy godziny przed końcem sesji S&P 500 już zyskiwał, a NASDAQ nieznacznie tracił. Oprócz wyników spółek, słabszego dolara bykom pomagał też wzrost ceny ropy. Szkodziły tylko nieco dane makro. Rynek wydawał się być jednak dosyć słaby.

GPW była we wtorek od rana nadal słaba. Rozpoczęliśmy sesję neutralnie ze skłonnością do spadku indeksów. Po godzinie handlu również indeksy we Francji i w Niemczech zaczęły mocniej stracić, a to zaszkodziło również GPW. Indeks WIG20 ruszył na południe.

Po południu zaczęło się powolne odrabiania strat, w czym nasza GPW podobna była do innych giełd europejskich. Publikacja słabszych danych w USA niczego na naszym rynku nie zmieniła. WIG20 nadal pełzł na północ. Dzień zakończył spadkiem o 0,31 proc. Nasz rynek był nieco silniejszy od innych giełd europejskich, ale nie należy z tego wyciągać żadnych wniosków.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.