Powrót do strony głównej

W USA poniedziałek, podobnie jak w Europie, był dniem bez istotnych publikacji makro i ważnych dla rynku raportów kwartalnych spółek. Nie bardzo było widać, co miałoby pchnąć rynek w jakimś kierunku. Co prawda w Chinach eksport spadł o 15 proc. r/r. a import o 12,7 proc., ale po bardzo dziwnych danych z poprzedniego miesiąca (fluktuacje z powodu obchodów nowego roku księżycowego) te dane nie były poważnie traktowane przez inwestorów. Wręcz się nimi zachwycono mówiąc, że „rząd musi pomóc". Po raz drugi z rzędu o dziewięć procent wzrósł indeks akcji B (wycenianych w walutach). Zyskał też mocno Shanghai Composite. Piękna bańka.

Na rynku akcji indeksy rozpoczęły sesję od niewielkich zwyżek, ale po godzinie zaczęły się osuwać i na trzy godziny przed końcem sesji indeks S&P 500 barwił się już na czerwono. Końcówka była słabiutka. S&P 500 stracił 0,5 pp. Na razie ciągle jest krótkoterminowy trend boczny.
Na GPW w poniedziałek zapowiadała się sesja bez większych atrakcji, bo w kalendarium nie było niczego, co mogłoby rynkami poruszyć. Nic też dziwnego, ze indeksy rozpoczęły dzień od niewielkich spadków indeksów, po czym rynek wszedł w fazę marazmu z WIG20 nieco pod poziomem neutralnym.

W tym samym czasie węgierski BUX dokładał kolejne trzy procent do swojej hossy. Zakończył dzień pięcioprocentową zwyżką. Przed rozpoczęciem sesji w USA doszło do wyłamanie się WIG20 dołem. W tym samym czasie indeksy na innych giełdach zaczynały nawet rosnąć.

Udało się zakończyć dzień neutralnie, ale zdecydowanie nie był to sukces byków. Szczególnie, że bardzo mały był obrót. Nie bardzo wiadomo, na co czekają fundusze skoro taką piękną hossę robią na Węgrzech.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.