Powrót do strony głównej

We wtorek w USA kalendarium było praktycznie puste (nie było publikacji makro). Przed sesją bardzo dobre nastroje robiły giełdy europejskie, gdzie indeksy rosły, ale wszyscy wiedzieli, że rosły w reakcji na poniedziałkowe zachowanie Wall Street, co znacznie zmniejszało pozytywny wpływ na wtorkowe zachowanie amerykańskich giełd.

Na rynku akcji w USA czekano przede wszystkim na rozpoczynający się sezon raportów kwartalnych spółek. Mocniejszy dolar i tańsza ropa mogły bykom przed sesją szkodzić, ale po rozpoczęciu handlu ropa mocno zdrożała pomagając bykom. Pomagały też informacje o fuzjach i przejęciach. Indeksy rosły, ale były to wzrosty mało przekonujące.

W końcu sesji zdecydowanie przeważyły obawy o wpływ silnego dolara na wyniki spółek i całą gospodarkę. Indeksy zaczęły się osuwać i dzień zakończył się niewielką zniżka indeksów. Ciągle potwierdza się to, ze ECB „drukują" euro pomaga giełdom europejskim szkodząc amerykańskim.

GPW we wtorek zareagował od rana na poniedziałkową sesję w USA oraz na wzrosty indeksów na europejskich giełdach tak jak powinna była zareagować: wzrostem indeksów. WIG20 zyskał około jeden procent i rynek wszedł w fazę marazmu.

Nawet pobudka w USA, która zwiększyła skalę zwyżki indeksów we Francji i w Niemczech nie poruszyła naszym rynkiem. A tymczasem węgierski indeks BUX potwierdzał wybicie z czteroletniego trendu bocznego rosnąc o ponad dwa procent.

Potem WIG20 usiłował rosnąć, ale fixing zmniejszył skalę zwyżki. WIG20 zyskał 0,84 proc., ale MWIG40 i SWIG80 prawie się nie zmieniły. To była sesja tak nudna, że nudniejszej już dawno nie widziałem. Czekamy na zagraniczne kapitały.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.