Powrót do strony głównej

W USA,  tak  jak i na  giełdach  europejskich, reagowano  na miesięczny  raport z  amerykańskiego rynku pracy. Jego  wpływ  na  rynek akcji jest  najczęściej  nieduży, ale czasem mocno reaguje rynek walutowy. Zanosiło się, że i tym razem będzie podobnie, ale tym razem rynek akcji też mocniej zareagował.

Dowiedzieliśmy się, że w lutym stworzono 295 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. W sektorze prywatnym było to 288 tys. Oczekiwano odpowiednio 240/229 tys. Weryfikacja danych z poprzedniego miesiąca zmniejszyła te dane, ale i tak wyniki lutego były znakomite. Poza tym stopa bezrobocia wyniosła 5,5 proc. (oczekiwano 5,6 proc.).

Rynek akcji miał problem. Z jednej strony mocny rynek pracy to mocna gospodarką, czyli plus dla akcji. Z drugiej zaś mocny dolar zmniejsza konkurencyjność gospodarki amerykańskiej, a dobra sytuacja na rynku pracy może przyśpieszyć podwyżki stóp.

Po krótkim wahaniu gracze wybrali rozwiązania niekorzystana dla posiadaczy akcji. Indeksy spadały. S&P 500 traci dobrze ponad jeden procent. Potem było jeszcze gorzej. Spadek S&P 500 o 1,41 proc. po dwóch niewielkich spadkach sygnalizuje, że rynek chwilowo zrezygnował z kupowania wszelkich spadków, przez co korekta ma szansę się rozwinąć.

GPW w piątek rozpoczęła sesję podobnie jak inne giełdy europejskie – neutralnie. U nas też gracze czekali na nowe impulsy. Nadeszły wraz z publikacją danych w USA. GPW zareagowała jednak tak jak kontrakty amerykańskie – spadkiem WIG20, a nie tak jak giełdy Eurolandu (wzrostem indeksów i neutralnym zakończeniem).

WIG20 stracił 0,42 proc., ale nie było to nic poważnego. Stracił też ponad pół procent SWIG80, ale dzięki temu oscylatorem wyszły ze strefy wykupienia. MWIG40 zakończył dzień na poziomie neutralnym. Mniejsze spółki nadal są bardzo silne.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.