Powrót do strony głównej

W czwartek  inwestorzy  amerykańscy dostali mnóstwo danych makro. Już w  nocy dowiedzieliśmy  się, że indeks PMI  dla  chińskiego przemysłu w listopadzie wyniósł 50 pkt. (poprzednio 50,4 pkt.). To była dość neutralna informacja. Potem opublikowano dość słabe wstępne indeksy PMI dla krajów Eurolandu. Raporty amerykańskie były mieszane.

W USA też opublikowano wstępny indeks PMI, ale tylko dla sektora przemysłowego. W listopadzie indeks wyniósł 54,7 pkt. (oczekiwano 56,3 pkt.). Jednak poziom wyraźnie ponad 50 pkt. pokazuje, ze gospodarka całkiem szybko się rozwija. Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu złożono 291 tys. (oczekiwano 285 tys.). Średnia 4. tygodniowa wzrosła. Listopadowy indeks Fed z Filadelfii wyniósł 40,8 pkt. (oczekiwano 18,5 pkt.).

Dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym pokazały, że w październiku sprzedaż wzrosła o 1,5 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.). Inflacja CPI w październiku nie zmieniła się. Oczekiwano spadku o 0,1 proc. m/m. W stosunku rocznym też się nie zmieniła (1,7 proc.). Indeks wskaźników wyprzedających (LEI) praktyczniej nigdy nie wpływa na zachowanie rynków. Odnotujmy, że wzrósł o 0,9 proc.

Rynek akcji rozpoczął sesję od spadku indeksów, ale bardzo szybko udało się bykom przepchnąć indeksy nad kreskę, gdzie ugrzęzły w trendzie bocznym. Tym razem, NASDAQ, który w środę był słaby, był najsilniejszy. Po bardzo nudnej sesji dzień zakończył się mikroskopijnymi zwyżkami indeksów, ale nowe rekordy zostały ustanowione. Rynek nie chce poddać się korekcie, a koniec roku bykom pomaga.

W czwartek od rana GPW była nadal bardzo słaba. Owszem, na giełdach europejskich indeksy delikatnie spadały, ale u nas WIG20 prawie natychmiast i bez powodu zanurkował tracąc dobrze ponad pół procent. Po publikacji indeksów PMI dla Niemiec sytuacja znacznie się pogorszyła. Potem na rynku zapanował obowiązkowy marazm i dzień zakończyliśmy spadkiem WIG20 o 1 proc. Obrót nadal był bardzo mały a rynek słaby.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.