Powrót do strony głównej

Europejskie rynki akcji otwierały się we wtorek okolicy poziomów neutralnych i przez większość sesji trwały w trendzie bocznym (choć zazwyczaj po dodatniej stronie od poniedziałkowego zamknięcia), przyspieszająć dopiero przed amerykańskim otwarciem. Ponownie problem ze wzrostami miał IBEX (+0,03%), najsilniejszy z głównych indeksów strefy euro w pierwszym półroczu, ale pozostałe rosły od 0,41% (Stoxx 600) do 0,67% (FTSE MiB). W top 10 europejskich spółek minimalnie spadała tylko jedna – Nestle (-0,08%). Najsilniej rosło Novo Nordisk (+1,98%). Kurs EURUSD wspiął się w pierwszej połowie dnia powyżej 1,1750, ale w drugiej po raz kolejny bronił 1,17. Nasza teza o odreagowaniu dolara w trzecim kwartale wydaje się coraz bliższa realizacji.

Bardzo ciekawa sesja przy wysokich obrotach (2,2 mld zł) miała miejsce w Warszawie, gdzie doszło do rzadko spotykanego rozwarstwienia pomiędzy dużymi a średnimi spółkami – WIG20 wzrósł o 0,97^, a mWIG40 spadł o 0,92% (sWIG80 zamknął się pośrodku spadkiem o 0,01%). Potężny popyt było widać na największych spółkach – Pko, Orlen, PZU i Allegro przekroczyły 200 mln zł obrotu, rosnąc po odpowiednio 2,03%, 1,69%, 2,13% oraz 1,39%. Na wyraźnych minusach zamykały się „lekkie” Budimex (-1,72%) i Żabka (-4,57%). Drastycznie różnie, szczególnie na zamknięciu, wyglądał obraz mWIG40, gdzie o 1,75% rosło ING, a o 3,03% XTB, ale duże ujemne kontrybucje wnosiły Asseco (-3,21%), Tauron (-3,26%), Millenium (-1,63%) i BNP (-4,63%).

W USA S&P500 spadło o 0,07%, a NASDAQ wzrósł o 0,03%. Wyraźnie pozytywnie zachowywała się tak naprawdę tylko energetyka (+2,72%), spadały dobra podstawowe i sektor finansowy, ciągnięty w dół przez notowania JP Morgan (-3,15%). Poza nim wśród największych spółek najsilniej spadały Walmart (-2,27%) i Amazon (-1,84%), najsilniej rosły nVIDIA (+1,11%) i Tesla (+1,32%).

Sesja w Azji ma mieszany charakter, spadają akcje w Hong Kongu, ale rosną w Szanghaju, co w przypadku Shanghai Composite daje szanse na nowe szczyty, pierwsze od stycznia 2022 r. Wciąż problematycznie niska inflacja sprawia, że rosną oczekiwania na dodatkowe działania po lipcowym posiedzeniu Politbiura. Media zaczynają dostrzegać to, na co wskazywaliśmy w lipcowym Barometrze – ostatnie sukcesy prezydenta Trumpa na arenie krajowej i międzynarodowej mogą zwiększać jego skłonność do eskalacji żądań w kwestiach handlu. „Zimny prysznic” może potencjalnie przyjść w naszej ocenie w formie nowych gróźb wobec UE. Tymczasem wczoraj amerykański prezydent wywołał olbrzymi chaos na rynku miedzi, zapowiadając 50% ceł na surowiec, co wywołało przejściowy wzrost notowań na COMEX o nawet 17% i spadki w Londynie – spread między rynkami sięgnął rekordowych 25%. W jego deklaracjach pojawiają się inne pomysły dotyczące konkretnych towarów, w tym 200% cła na leki. Notowania kontraktów futures na indeksy amerykańskie minimalnie spadają, ale te na europejskie lekko rosną. Na półtorej godziny przed otwarciem w Warszawie wydaje się, że nie czeka nas dziś duża zmienność, a otwarcie i zamknięcie będą miały miejsca w pobliżu poziomów neutralnych. Najważniejszym punktem dnia będzie dziś zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia FOMC.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.