Powrót do strony głównej

Podczas gdy Amerykanie obchodzili długi weekend z powodu obchodów Dnia Niepodległości, rynki europejskie przy ograniczonej płynności zaczęły w piątek dyskontować ewentualne problemy w kwestiach handlu. Poza brytyjskim FTSE100, które zamknęło się neutralnie, na głównych indeksach Europy notowane były spadki o skali od 0,48% (Stoxx 600) do do 1,48% (IBEX). O 3,06% rosło Novo Nordisk, ale o 2,61% spadał ASML, o 2,39% Siemens, o 2,18% Inditex. 1,33% koszykowo traciły europejskie banki. Do kolejnego ataku na 1,18 na kursie EURUSD nie doszło, rano notowany jest w okolicy 1,1765.

WIG20 spadł w piątek o 0,77%, mWIG40 o 0,64%, jedynie sWIG80 wzrósł o 0,31%. Obroty sięgnęły 1,2 mld zł, co jak na nieobecność USA jest dobrym wynikiem. Zmienność na poziomie spółek była niewielka, żadna nie wniosła istotnej dodatniej kontrybucji do głównego indeksu, któremu ciążyło głównie PZU (-2,93%). W mWIG40 Asseco (+1,72%) notowało piątą wzrostową sesję z rzędu, dużym balastem były natomiast Enea (-2,33%) i Millenium (-1,73%).

W godzinach porannych spada większość rynków azjatyckich, przecenę notują kontrakty futures, ale też złoto i srebro. Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest pusty. Tematem dnia bez wątpienia będzie handel – weekendowe deklaracje Scotta Bessenta o wydłużeniu negocjacji dla wybranych państw do początku sierpnia schodzą na dalszy plan wobec oczekiwanej dziś „wysyłki listów”, która ma przedstawiać partnerom handlowym USA alternatywne stawki celne. W godzinach wieczornych dowiemy się, czy zapowiadane porozumienia handlowe będą dotyczyć jakichkolwiek istotnych partnerów.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.