Piątkowa sesja rozpoczynała się w Europie od wzrostów, potwierdzając rosnącą skłonność do ryzyka, umacniającą wiarę w to, że pomimo załamania na początku miesiąca większość globalnych giełd zakończy kwiecień na plusach. Najsłabsze spośród głównych indeksów FTSE 100 zyskało 0,09%, pozostając przez cała sesję w trendzie bocznymi trzykrotnie naruszając poziom neutralny, ale wzrosty na giełdach strefy euro miały skalę od 0,35% (Stoxx 600) do 1,47% (FTSE MiB). Utrzymywała się duża zmienność na rynku walutowym – kurs EURUSD korygował się nawet do 1,1320, by w drugiej połowie dnia dotrzeć ponownie do 1,1380, poziomu, w pobliżu którego notowany jest także w poniedziałek rano. Bilans tygodnia to niemal pięcioprocentowe wzrosty DAX, czteroprocentowe IBEX i FTSE MiB i ponad trzyprocentowe CAC40.
Jeszcze lepiej wypadła Warszawa, gdzie WIG20 zyskał na przestrzeni pięciu sesji 5,7% pomimo korekty o 0,13% w piątek. mWIG40 zamykał tydzień zwyżką o 0,57%, a sWIG80 o 0,13%. Za słabszym zachowaniem GPW stały banki, które traciły sektorowo 0,56%, silny był handel detaliczny – Dino wzrosło o 1,53%, Żabka o 1,39%, a Pepco o 1,00%. mWIG40 w górę wiodły Tauron (+3,39%), Enea (+2,39%) i Asseco (+1,32%). Tabelę otwierały Cyberfolks (+6,99%) i Mirbud (+6,80%).
S&P500 zyskało 0,74%, a NASDAQ 1,26%. Tabelę S&P500 otwierała Tesla (+9,80%). Spółka wciąż zyskuje po informacjach o stopniowym wygaszaniu aktywności Elona Muska w DOGE, w piątek poinformowała o podwyżkach cen samochodów w Kanadzie, co może być widziane jako próba przyspieszenia sprzedaży zapasów. Pozostajemy sceptyczni co do trwałości ruchu, tym bardziej, że trudno już znaleźć metryki, w których pozostaje ona liderem rynku samochodów elektrycznych, BYD wyprzedziło ją w jednej z ostatnich, czyli zyskach. W piątek drożała także nVIDIA i cały sektor półprzewodników, Eli Lilly (+2,89%) i Meta (+2,65%).
W poniedziałek większość indeksów azjatyckich znajduje się na niewielkich plusach, najsilniej rośnie Sensex. Kontrakty futures na indeksy amerykańskie się korygują, sugerując ostrożność inwestorów u progu nowego tygodnia, sesja w Europie i Polsce rozpocznie się zapewne neutralnie. Przed nami najważniejszy tydzień sezonu wynikowego, raporty podadzą Microsoft, Apple, Meta i Amazon. Od podtrzymania nadziei na koszykowy wzrost zysków spółek Magnificent 7 o około 15% w 2025 r. będą zależały dalsze wzrosty w scenariuszu niższej aktywności Donalda Trumpa, który obserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Prezydent i Sekretarz Skarbu twierdzą, że administracja pracuje nad umowami handlowymi z 17 kluczowymi partnerami, nie uwzględniając Chin, przedstawiciele Pekinu, tym razem w osobie ministra finansów, Lan Fo’ana skupiają się na zapowiedziach działań, które mają chronić wzrost. W obu kwestiach wciąż brakuje szczegółów. Na rynku panuje optymizm, ale może on wynikać z faktu, że skutki zaporowych amerykańsko-chińskich ceł nie są jeszcze widoczne. Według analityków ta sytuacja zmieni się w drugiej połowie maja, 15-dniowa średnia przesyłek ładunków z chińskich portów do USA spadła już od szczytów z przełomu marca i kwietnia o około 40%. Pierwsze dwie sesje tego tygodnia powinny być jednak jeszcze dość spokojne, zmienność powróci zapewne w środę w wyczekiwaniu na dane Mety i Microsoftu, po publikacjach raportu ADP z amerykańskiego rynku pracy i bazowej inflacji PCE.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.