Piątkowa sesja przyniosła na rynkach akcji kontynuację realizacji zysków. Główne europejskie indeksy otwierały się na minusach, później część z nich choć na chwilę zdołała przestestować poziomy z czwartkowego zamknięcia, ale w końcowej fazie sesji przewagę ponownie miała podaż. Bardzo pozytywnie wyróżniał się IBEX (+0,97%), w którego składzie spadały tylko cztery spółki, ale na pozostałych najważniejszych rynkach notowane były spadki o skali od 0,09% (FTSE100) do 0,77% (Stoxx600). Amerykańska sprzedaż detaliczna w październiku okazała się lepsza od oczekiwań (0,4% m/m vs. prognozy 0,3% m/m, rewizja danych za wrzesień z 0,4% m/m do 0,8% m/m), ale wzrost rentowności amerykańskiego długu po publikacji okazał się krótkotrwały. Rynek wciąż wycenia, że do obniżki stóp w grudniu raczej dojdzie (dług implikuje prawdopodobieństwo cięcia na poziomie około 65%), a pauza ze strony FOMC nastąpi dopiero w styczniu.
Warszawa była w piątek dramatycznie słaba – WIG20 spadł o 2,63%, mWIG40 o 0,65%, a sWIG80 o 1,51%. Obroty były wysokie (1,41 mld zł). Traciły wszystkie spółki głównego indeksu, najsilniejszy wpływ na wynik miała wyprzedaż PKO (-4,63%) i Allegro (-6,38%). WIG_Banki tracił 3,13%, co boli tym bardziej, że sektor na kontynencie wyróżniał się bardzo pozytywnie (Stoxx Banks zyskał 0,64%).
S&P500 spadło w piątek o 1,32%, NASDAQ o 2,24%. 5,09% traciło Eli Lilly, które przewodziło potężnej przecenie sektora farmaceutycznego, o 4,00% spadała Meta, o 3,26% nVIDIA, o 3,25% Broadcom, o 2,79% Microsoft. Tabelę S&P500 otwierał Palantir (+11,14%), który jest największą gwiazdą amerykańskiego parkietu w ostatnim miesiącu (stopa zwrotu 1M: +55,01%), 5,46% zyskiwał Walt Disney, 3,07% Tesla.
Sesja w Azji ma mieszany przebieg, ale sygnalizuje, że rynki w Europie i USA podejmą dziś próbę powrotu do wzrostów. Spodziewamy się, że po potężnej piątkowej wyprzedaży zobaczymy odreagowanie w Warszawie, ale test tegorocznych minimów na WIG20 w dalszej części tygodnia wydaje się prawdopodobny. Dla świata kluczowe będą w tym tygodniu publikowane w środę wyniki nVIDIi. O ile nie okażą się one dużym rozczarowaniem, podejrzewamy, że tydzień przyniesie powrót do „Trump trade” przynajmniej na rynkach akcji. Dla globalnych nastrojów kluczowy pozostaje rynek walutowy – przełamanie poziomu 1,05 na kursie EURUSD mogłoby wywołać falę niepokoju.
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.