Najważniejsze spośród publikowanych w czwartek danych były neutralne – amerykańskie PPI wzrosło zgodnie z prognozami o 0,2% m/m, a liczba nowych wniosków o zasiłek w USA o 217 tys. (konsensus: 224 tys.), ale nie przeszkodziło to rynkom znaleźć nowy optymizm w generalnie dość nerwowym tygodniu. Nie bez znaczenia był na pewno fakt, że po teście 1,05 kurs EURUSD odbił bardzo wyraźnie, nawet do 1,0575, a w godzinach porannych wynosi 1,0555. Złoto wyznaczyło wczoraj dołek w okolicy 2540 $/ou., dziś rano kosztuje ponad 2560 $/ou. Europejskie indeksy, które zaczynały dzień niewiele nad kreską lub nawet pod nią kończyły go wzrostami od 0,51% (FTSE100) do nawet 1,93% (FTSE MiB).
Znacznie trudniejszą sesję miała za sobą Warszawa, ale WIG20 wzrósł finalnie o 0,68%, mWIG40 o 1,74%, jedynie sWIG80 spadł o 0,47%. Główny indeks spadał do okolic 14:00, tracąc przejściowo ponad 1% i odstając bardzo wyraźnie od kontynentu, przede wszystkim za sprawą Allegro, które finalnie zamknęło się po wynikach przeceną o 11,33%. Przeciwwagę stanowiły m.in. otwierające się niemal na zero PGE, które zyskało finalnie wzrostem o 6,23%, PKO (+3,18%), Orlen (+4,45%) i LPP (+2,89%). Rewelacyjne zachowanie mWIG40 to przede wszystkim efekt wzrostu CCC (+11,37%) po świetnie przyjętej konferencji Dariusza Miłka. Jeszcze więcej zyskiwał Mobruk (+15,11%).
S&P500 spadło wczoraj o 0,60%, a NASDAQ o 0,64%. Po otwarciu na niewielkich plusach sytuacja w USA systematycznie się pogarszała. Cały dzień nosił znamiona lekkiego odwrotu od „Trump trade”, co potwierdzało m.in. dobre zachowanie sektora czystej energii i spadek Tesli o 5,77%. 3,15% traciło Eli Lilly, 2,95% Salesforce, 2,62% Pfizer, 2,50% Palantir. Spadający niczym meteor Super Micro Computer zamykał tabelę S&P500 przeceną o 11.41%. Najlepsza niegdyś spółka 2024 r. traci już niemal 37% YTD.
W godzinach porannych większość Azji znajduje się na plusie, spadają kryptowaluty i kontrakty na S&P500 oraz NASDAQ. Podczas konferencji w Dallas J. Powell ewidentnie przygotowywał rynek na pauzę w cięciach stóp, która nastąpi najpóźniej w styczniu (o ile nie pogorszą się znacząco dane z gospodarki), ale na dolarze i tak widać chęć do realizacji zysków. Najważniejszą publikacją dnia będą dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Kontrakty futures na indeksy europejskie sugerują spadkowy początek sesji.
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.