Powrót do strony głównej

Kolejny tydzień rozpoczął się w sposób nie odbiegający od tego, do czego przyzwyczaiły nas poprzednie. Rozpoczęta neutralnie, a gdzieniegdzie (np. w Paryżu) od niewielkich spadków sesja szybko nabrała raczej pozytywnego charakteru, a zdecydowanie przyjęła go przed otwarciem w USA. Główne europejskie indeksy zyskiwały od 0,32% (CAC40) do 1,12% (IBEX). O malejącej awersji do ryzyka przypominały silne wzrosty kryptowalut (Bitcoin drożał o niemal 5%) i spadająca wyraźnie ropa – w przypadku tej ostatniej przecena nabiera tempa w dzisiejszych godzinach porannych, WTI straciło w ciągu nocy niemal 4% i ponownie zbliża się do 70 USD/b. Kurs EURUSD przełamał jednak 1,09, rano notowany jest w okolicy 1,0890, a test 1,08 wydaje się ponownie scenariuszem bazowym. W tej sytuacji zakwestionowana została próba wybicia górą na złocie, ale jego odporność na tak silną aprecjację dolara jak ta, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, i tak robi wrażenie.

GPW wciąż nie może znaleźć rytmu, lepsze sesje przetykane są takimi jak wczorajsza, gdzie WIG20 spadł o 0,27%, a mWIG40 o 0,17% w oderwaniu od pozytywnego otoczenia zewnętrznego. Rósł jedynie sWIG80 (+0,13%). 1,99% traciło Allegro, 1,73% KGHM, 0,86% Orlen. W drugim szeregu silnie rosło CCC (+3,28%), ale ciężarem były m.in. Benefit (-1,92%), XTB (-2,51%) i Develia (-2,86%).

Rynek amerykański wydaje się nie do zatrzymania – S&P500 wzrosło wczoraj o kolejne 0,77%, a NASDAQ o 0,87%, spadać wyraźniej zaczął też VIX. Potężny popyt na chipy Blackwell (na realizację obecnych zamówień będzie zapewne trzeba czekać około 12 miesięcy) przybliża nVIDIę (+2,43%) do nowych szczytów. W czele tabeli S&P500 znajdowały się wczoraj m.in. Qualcomm (+4,74%) i Adobe (+2,87%).

W godzinach porannych w Azji drożeje Nikkei, ale spadają giełdy chińskie, przecena w Hong Kongu sięga niemal 3%. Sesja w Europie ponownie rozpocznie się zapewne od poziomów neutralnych lub na lekkich plusach, w Warszawie pod presją mogą znajdować się niestety KGHM i Orlen, ciążąc GPW. Najbliższe dni przynoszą jednak też nadzieję związaną z uwolnieniem środków wykorzystywanych na zapisy na IPO Żabki i pozytywny impuls związany z jej nadchodzącym w czwartek debiutem.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.