Powrót do strony głównej

Piątkowa sesja przyniosła w Europie kontynuację wzrostów i postawiła mocny akcent na finiszu najlepszego na wielu rynkach tygodnia w tym roku. Spośród głównych indeksów spadało tylko brytyjskie FTSE100 (-0,43%), najważniejsze parkiety UE notowały zwyżki od 0,31% (Stoxx 600) do 2,20% (FTSE MiB).

Zwyżki w Warszawie, która nadganiała świetny na innych giełdach czwartek, osiągnęły naprawdę imponującą skalę. WIG20 wzrósł o 3,28%, mWIG40 o 2,05%, a sWIG80 o 1,29%. Po świetnych wynikach o 9,18% drożał KGHM, rewelacyjnie zachowywały się banki (+3,97% na poziomie indeksu sektorowego) i LPP (+4,63%). W mWIG40 liderami były Huuuge (+7,33%), CCC (+5,00%) i XTB (+4,78%). Ubiegły tydzień był najlepszym w tym roku i wydaje się kończyć okres relatywnej słabości warszawskiej giełdy.

S&P500 wzrosło o 0,20%, a NASDAQ o 0,21%. Sesja amerykańska przebiegała dość spokojnie, ale symptomem malejącej awersji do ryzyka było zachowanie złota – dwuprocentowe zwyżki kruszcu oznaczały przełamanie bariery 2500 $/ou.

W godzinach porannych ponownie rosną rynki azjatyckie, wyniki JD.com dają pozytywny impuls giełdzie w Hong Kongu. Notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy sugerują jednak, że otwarcie rynków w Polsce i Europie będzie neutralne lub lekko ujemne. Odreagowanie po spadkach z początku sierpnia osiągnęło większą skalę niż przypuszczaliśmy. Obawiamy się, że w tym tygodniu rynki akcji powrócą do spadków.

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.