Powrót do strony głównej

Handel na globalnych rynkach pozostaje w ostatnim czasie dość chaotyczny, nie inaczej było wczoraj. Wszystkie główne indeksy europejskie otwierały się na plusach, ale większość z nich dość szybko zaczęła je wymazywać, a DAX, CAC40 i IBEX finalnie zamknęły się spadkami – odpowiednio o 0,24%, 0,29% oraz 0,48%. Było to o tyle rozczarowujące, że dane inflacyjne z Hiszpanii i Niemiec wyglądały pozytywnie – u naszego zachodniego sąsiada udało się utrzymać dynamikę na poziomie 2,2% r/r mimo prognoz jej wzrostu do 2,3% r/r.

WIG20 wzrósł o 1,16%, mWIG40 o 1,13%, a sWIG80 o 0,41%. Dzień miał nietypowy przebieg, ponieważ w jego pierwszej połowie GPW zachowywała się zbieżnie z innymi rynkami europejskimi, a przez ostatnie dwie godziny całkowicie się od nich oderwała i wypracowała solidne wzrosty. Drożało aż 18 spółek głównego indeksu, wyjątkami były PKO i Pekao. 4,40% zyskiwał Kruk, 3,08% Allegro, 2,93% KGHM, 2,90% Alior. W drugim szeregu 8,29% zyskiwał Greenx, 6,10% CCC, 3,88% AutoPartner. Struktura zakupów wydaje się sugerować, że były one dokonywane „przed majówką” przez krajowych inwestorów instytucjonalnych.

S&P500 wzrosło wczoraj o 0,32%, a NASDAQ o 0,35%. Zgodnie z naszymi wczorajszymi podejrzeniami, królową sesji była Tesla (+15,31%), na notowaniach której weekendowe wieści wywołały prawdziwą euforię. Dobrze zachowywało się też Apple (+2,48%). Ciężarem były przede wszystkim Alphabet (-3,37%) oraz Meta Platforms (-2,41%).

W godzinach porannych w Azji rośnie Nikkei, ale problemy ze zwyżkami mają giełdy chińskie - solidny odczyt PMI w przemyśle jest negowany słabszym od prognoz poziomem PMI w usługach (spadek z 53,0 pkt. do 51,2 pkt.). Wydaje się, że dzisiejsza sesja rozpocznie się w Polsce i Europie neutralnie lub od lekkich spadków, zaskoczeniem nie byłaby realizacja zysków na części giełd przez jutrzejszym świętem (obchodzonym także w Chinach i wielu krajach europejskich). Po solidnym raporcie rośnie dzisiaj rano Samsung, w trakcie dnia poznamy raporty 3M, Coca-Coli, McDonald’s i Banco Santander, po zamknięciu swoje wyniki podadzą Amazon oraz AMD.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.