Powrót do strony głównej

Piątkowa sesja okazała się godnym zwieńczeniem dobrego tygodnia na globalnych rynkach akcji. Główne indeksy europejskie bez wyjątków powiększyły znaczące zwyżki z otwarcia i finalnie rosły od 0,75% (FTSE100) do 1,56% (IBEX). Rynek właściwie nie zareagował na minimalnie wyższe od oczekiwań dane o inflacji PCE za marzec – dynamika wskaźnika w ujęciu bazowym pozostała niezmieniona na poziomie 2,8% r/r, samo PCE wzrosło z 2,5% r/r do 2,7% r/r. Słabszy od oczekiwań okazał się indeks Uniwersytetu Michigan (spadek z 77,9 pkt. do 77,2 pkt.), ale to również nie wpłynęło na apetyt na ryzyko.

WIG20 wzrósł o 1,31%, mWIG40 o 0,47%, a sWIG80 o 0,38%. O 5,19% drożało Dino, 3,32% zyskiwało LPP, a 3,00% Allegro. Na plusie zamknęło się 16 spółek głównego indeksu, a jedyną istotną ujemną kontrybucję wnosiło PKO (-0,48%). Wśród średnich spółek doskonale radził sobie Rainbow (+8,00%), który poinformował o przyszło trzydziestoprocentowym wzroście przychodów w 1Q2024. 4,74% zyskiwał Tauron, a 5,09% Synektik.

S&P500 zyskało w piątek 1,02%, a NASDAQ 2,03%. 10,22% zyskiwał Alphabet, 6,18% nVIDIA, 3,84% Broadcom, 3,43% Amazon. Alphabet dołączył do elitarnego grona spółek o kapitalizacji powyżej 2 bln USD, któremu przewodzi Microsoft (+1,82%) – spółka Billa Gatesa finalnie zachowała się słabiej niż sugerował czwartkowy handel posesyjny.

W godzinach porannych rosną rynki azjatyckie, Nikkei i Hang Seng zyskują po około 0,8%. Dla Hong Kongu oznacza to oficjalnie początek rynku byka, indeks odbił od dołka przeszło 20%. W Japonii po naruszeniu poziomu 160 przez kurs USDJPY ewidentnie doszło do interwencji, ale jej efekty będą w naszej ocenie krótkotrwałe. Notowania kontraktów futures sugerują kontynuację wzrostów w Europie i USA na finiszu kwietnia. Na nastroje mogą mieć dziś wstępne odczyty inflacji w Niemczech i Hiszpanii. Mimo to dzisiejsza sesja powinna przebiegać raczej spokojnie, więcej będzie się działo jutro, gdy wyniki podadzą m.in. Amazon, AMD, Coca-Cola, McDonald’s i Banco Santander. Główną fazę sezonu wynikowego zakończy raportem po sesji czwartkowej Apple, ale wcześniej w środę czeka nas jeszcze konferencja po majowym posiedzeniu FOMC, które przyniesie zapewne oficjalne przesunięcie startu obniżek stóp na wrzesień. Dziś w centrum uwagi globalnych inwestorów niewątpliwie znajdzie się Tesla – Elon Musk spotkał się w weekend z chińskim premierem, Li Quiangiem i dzięki umowie z Baidu (które ma dostarczyć Tesli mapy i nawigację w Państwie Środka) zlikwidował główną przeszkodę, by wprowadzić w Chinach systemy assistance dla kierowcy, a przyszłości potencjalnie pojazdy autonomiczne.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.