Powrót do strony głównej

We wtorek na globalnych rynkach obserwowaliśmy ciąg dalszy rozpoczętego w poniedziałek odbicia. Główne indeksy europejskie zyskiwały od 0,26% (FTSE1000) do 1,89% (FTSE MiB). Wraz z dwudniową korektą na rynku surowców (miedź, kruszce) w odwrocie znajdował się sektor ich wydobycia, rewelacyjnie radziły sobie natomiast banki, drożejące na poziomie całego Stoxx Banks o 2,08% . Kwietniowe dane z kontynentu nie przynoszą przełomu, wciąż bardzo słabo wygląda przemysł. We Francji wskaźnik spadł z 46,2 pkt. do 44,9 pkt., w Niemczech wzrósł ze skrajnie niskiego 41,9 pkt. do 42,2 pkt., w strefie euro odnotowano spadek z 46,1 pkt. do 45,6 pkt. We wszystkich przypaskach oczekiwania były wyraźnie wyższe. Wyraźne wzrosty notowano natomiast w sektorze usługowym.

Słabszą sesję ma za sobą zachowujące się ostatnio rewelacyjnie GPW, ale widać to było przede wszystkim na blue chipach – WIG20 spadł o 0,64%, a mWIG40 i sWIG80 rosły odpowiednio o 0,75% oraz 0,62%. WIG_Banki nie odstawał od sektora w Europie wzrostem o 2,26% pod mocnym przywództwem PKO (+4,09%). 5,01% tracił jednak KGHM, 3,88% LPP, a 1,08% Orlen.

S&P500 zyskało w piątek 1,20%, NASDAQ 1,59%. Zwyżkom przewodziły spółki najbardziej poturbowane w ostatnim tygodniu – Super Micro Computer drożało o 6,25%, nVIDIA o 3,65%. Około dwuprocentowe zwyżki notowała duża część „wagi ciężkiej” – Tesla, Eli Lilly, Broadcom, AMD. 3% drożało Meta Plaforms. Po udanej aukcji długu korygowały się rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Słabe dane PMI w USA (spadek w przemyśle z 51,9 pkt. do 49,9 pkt., w usługach z 51,7 pkt. do 50,9 pkt.) podsycały spekulacje o tym, że obniżki stóp w 2Q2024 nie są wykluczone.

W godzinach porannych wzrosty przekraczające 2% notują Nikkei i Hang Seng, kontrakty futures sugerują kontynuację wzrostów. W trakcie dnia poznamy dane o amerykańskich zamówieniach na dobra trwałego użytku, rano wypowiadał się będzie J. Nagel. Oczekujemy wzrostów w Polsce i Europie na starcie dnia, a potem ich kontynuacji. Rynkowi w USA przewodzić będzie Tesla, która w handlu posesyjnym drożała o 13,33% po doskonale przyjętej konferencji wynikowej i zapowiedziach zbliżającego się modelu masowego. Wyniki przed sesją podadzą AT&T i Boeing, a po jej zakończeniu Ford, IBM, a przede wszystkim największa w tym roku gwiazda amerykańskiego parkietu poza nVIDIą, czyli Meta Platforms.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.