Powrót do strony głównej

Poniedziałkowa sesja na GPW przebiegła po myśli byków, a WIG ponownie zbliżył się do rekordu wszech czasów. Tym sposobem GPW potwierdziła relatywną siłę, która była już widoczna w ubiegłym tygodniu na tle korygujących się rynków bazowych. WIG20 zyskał ostatecznie 1,80%, mWIG40 0,63% a sWIG80 0,10%. W gronie blue chipów szczególnie wyróżniały się akcje LPP (+6,18%) oraz Pepco (+5,88%). Tak imponujących zwyżek trudno nie łączyć z kolejnym bardzo dobrym raportem z rynku pracy. W marcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 12% r/r, co sprawia, że przy inflacji CPI na poziomie 2% r/r mamy aktualnie do czynienia z realnym wzrostem płac w okolicach 10% r/r. Powyższe dane potwierdzają, że najbliższe miesiące będą okresem umacniającej się pozycji konsumenta w Polsce.

Tymczasem w poniedziałek giełda na Wall Street zdołała wyrwać się z trwającej kilka ostatnich sesji serii spadkowej. Indeks S&P500 zyskał ostatecznie 0,87% a Nasdaq 1,02%. Brak realizacji czarnego scenariusza w kwestii eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie sprawił, że na rynek powrócił apetyt na ryzyko. Zjawisko to dało się również zauważyć w spadającej o ponad 2,5-proc. cenie złota (ostatnio podobna skala przeceny miała miejsce w lutym 2023 r.). Po spektakularnym rajdzie korekty nie uniknęło również srebro, które potaniało w poniedziałek o ponad 5%.

W tym tygodniu czeka nas kumulacja ważnych raportów kwartalnych, które mogą nadać kierunek Wall Street na najbliższe tygodnie. Już dziś po sesji swój wynik opublikuje Tesla. Warto odnotować, że kolejna decyzja o obniżce cen samochodów przyczyniła się do tego, że pomimo sprzyjającego otoczenia, akcje producenta samochodów elektrycznych potaniały w poniedziałek o 3,4%. Po sesji środowej swoim raportem kwartalnym pochwali się z kolei Meta, a w czwartek Alphabet i Microsoft. Poprzeczka dla każdej z wymienionych spółek została postawiona wysoko, a przykład Netflixa z poprzedniego tygodnia pokazał, że w tym sezonie wynikowym i przy obecnych wycenach rynek nie wybacza potknięć.

W kontekście sesji na GPW wiele wskazuje na to, że pozytywna atmosfera z poniedziałku przeniesie się również na wtorek. W momencie pisania komentarza indeks Hang Seng zyskuje 1,6%, japoński Nikkei 0,4% a indyjski Sensex 0,3%. Kontrakty futures na najważniejsze indeksy europejskie sugerują dodatnie otwarcie w okolicach 0,5%. Przed południem oczy inwestorów zostaną skierowane na wstępne odczyty indeksów PMI publikowanych dla najważniejszych gospodarek europejskich. Publikacji ważnych danych makro nie zabraknie również na naszym krajowym podwórku – dziś poznamy dane dotyczące marcowej sprzedaży detalicznej, które powinny potwierdzić, że silny konsument jest jednym z katalizatorów ożywienia gospodarczego w Polsce.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.