Powrót do strony głównej

Na europejskich rynkach akcji zobaczyliśmy w piątek wyraźne umocnienie rynku kontraktów przed startem rynku kasowego, skutkiem czego oworzyły się one na plusach. Przez większość handlu były one stopniowo tracone, ale słaby odczyt wskaźnika ISM w amerykańskim przemyśle (utrzymanie poziomu 46,7 pkt. przy oczekiwaniach na poziomie 47,9 pkt.), a także późniejsze wypowiedzi J. Powell’a wywołały w końcowej fazie tygodnia kolejną falę zakładów na szybki początek obniżek stóp w USA. Trudno było wprawdzie mówić o wyraźnym osłabieniu dolara, ale rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadły z okolic 4,34% do nawet 4,20%, 2-letnich z 4,70% do 4,54%. Na fali tego ruchu swoje historyczne maksima w końcu przebiło złoto, drożejące od samego początku dnia z okolic 2040 USD/ou. do nawet 2140 USD/ou. w poniedziałek w nocy przed silną korektą i stabilizacją ponad poziomem 2080 $/ou. Wydaje się to jednak zachowanie sugerujące możliwość szybkiej kontynuacji ruchu w górę, korekta zatrzymała się powyżej szczytów z 2020 r., dane anegdotyczne z Indii sugerują na silny popyt na drugim największym rynku kruszcu fizycznego na świecie (wspomina o tym m.in. Bloomberg), kurs EURUSD może kończyć naszym zdaniem rok powyżej obecnych poziomów.

Pierwsza sesja grudnia była prawdziwym pokazem siły GPW w tym najlepszym zazwyczaj dla polskiej giełdy miesiącu. Bardzo silnie wzrósł polski PMI za listopad (z 44,5 pkt. do 48,7 pkt.), WIG20 wzrósł o 3,19%, mWIG40 o 1,92%, a sWIG80 o 1,60%. Przy wynoszących około 1,3 mld zł obrotach drożało niemal wszystko – na minusie nie zamknęła się ani jedna spółka głównego indeksu, tylko 9 w mWIG40 i 17 w sWIG80. 4,25% zyskiwało PKO, 5,16% Pekao, 4,77% LPP, 5,29% KGHM, a tabelę otwierało JSW (+5.51%), wnosząc oczywiście dużo niższą kontrybucję do stopy zwrotu WIG20. Wśród średnich spółek dzień należał przede wszystkim do energetyki. Enea wzrosła o 4,77%, a Tauron o 4,61%.

S&P500 zyskało w piątek 0,59%, a NASDAQ 0,55%, co trudno uznać za jakiś rewelacyjny, a raczej co najwyżej solidny wynik przy takim zachowaniu długu. Ponownie słabo zachowywały się notowania ropy, które wydają się narastająco wyceniać inny scenariusz globalnego popytu niż rynek akcji. Drożały silnie spółki medialne – Paramount o 9,81%, a Warner Bros o 8,42%, ale też agresywna technologia – ARK Innovation zyskiwał kolejne 5,03%. Tabelę S&P500 zamykał natomiast Pfizer po kolejnych doniesieniach, że spółka może mieć problem, by uszczknąć dla siebie część lukratywnego rynku walki z otyłością (skutki uboczne danuglipronu wykluczają wersję spożywaną 2 razy dziennie).

Na dwie i pół godziny przed startem handlu w Europie rynki azjatyckie się lekko korygują, podobnie jak notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy, a także rentowności amerykańskiego długu skarbowego, co oznacza, że kolejny tydzień może rozpocząć się od delikatnej korekty. Lekkie pogorszenie nastrojów (oraz wzrost cen złota) wynikają częściowo ze wznowienia operacji Izraela w Strefie Gazy oraz informacji o nieudanym ataku dronów na znajdujący się na Morzu Czerwonym amerykański niszczciel. Po południu wypowiadać się będzie C. Lagarde, która może odnieść się do zaskakująco niskich odczytów inflacji w Europie w ubiegłym tygodniu, poza tym kalendarza makroekonomiczny wydaje się niemal pusty. Na ważniejsze dane musimy zaczekać do jutra, gdy opublikowany zostanie wskaźnik ISM dla usług oraz raport JOLTS.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.