Powrót do strony głównej

Rynki europejskie otworzyły się we wtorek w okolicy poziomów neutralnych, ale cała sesja przebiegała pod znakiem systematycznych, choć powolnych spadków w otoczeniu niskiej płynności. Pod nieobecność Amerykanów brakowało popytu, co zaowocowało stopami zwrotu od -0,58% (IBEX) do 0,07% (Stoxx 600). Wydarzeniem dnia była zdecydowanie zapowiedź dalszego ograniczenia wydobycia ropy w sierpniu przez Rosję i Arabię Saudyjską, na co surowiec zareagował wzrostem ceny o niecałę 2%.

Jak to często bywa, gdy Wall Street jest zamknięte, Warszawa wyróżniała się raczej negatywnie w segmencie dużych spółek – WIG20 spadł o 1,06%, ale już sWIG80 o zaledwie 0,01%, a mWIG40 nawet zyskał 0,27%. Wyraźnie w głównym indeksie drożały tylko Kęty (+3,01%), a minimalnie nad kreską zdołały się zamknąć zaledwie 3 kolejne spółki. Największe ujemne kontrybucje wnosiły banki i PZU (-1,74%), ale przeszło dwuprocentowe przeceny miały miejsce także na walorach CD Projekt (-2,13%)
i LPP (-2,39%).

Rynki azjatyckie ponownie spadają, przecena Hang Seng sięga 1,5%. Jednym z problemów są doniesienia, że administracja Bidena planuje ograniczyć chińskim podmiotom dostęp do usług w chmurze świadczonych przez takie spółki jak Microsoft czy Amazon. Wskaźnik Caixin PMI dla chińskiego sektora usługowego spadł silnie z 57,1 pkt. w maju do 53,9 pkt. w czerwcu (prognozy: 56,2 pkt.). Kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy lekko tracą, otwarcie w Europie i Polsce będzie miało zapewne miejsce na ujemnych poziomach. Przebieg dnia pozostaje jednak otwarty, lekkim wsparciem mogą okazać się dane PPI z Europy, które pokażą zapewnę deflację cen producenckich w strefie euro. Dla USA najważniejszy będzie z pewnością zapis dyskusji z czerwcowego posiedzenia FOMC. Pomoże on ocenić determinację Komitetu, by stopy podwyższyć nie tylko w lipcu, ale także we wrześniu, w co rynek wciąż nie dowierza.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.