Powrót do strony głównej

Środowy szał zakupów po posiedzeniu FOMC całkowicie zdeterminował czwartkową sesję w Europie. Po pozytywnym otwarciu wszystkie główne indeksy przesuwały się w górę, następnie ustabilizowały się na kilka godzin, by wygenerować kolejną falę wzrostową w końcówce dnia, gdy do gry powracało Wall Street. Skala zwyżek na najważniejszych rynkach sięgała od 0,76% (FTSE100) do 2,16% (DAX). Posiedzenie EBC finalnie miało niewielki wpływ na giełdy, ale było dla nich raczej wsparciem niż przeszkodą. Podwyżka stóp o 50 pb była powszechnie wyczekiwana, podobnie jak zapowiedzi analogicznego ruchu w marcu. Sam fakt, że na koniec kwartału Rada ma „ocenić późniejszą ścieżkę swojej polityki pieniężnej” może zostać odebrany jako gołębi sygnał i tak faktycznie posiedzenie ocenił przede wszystkim rynek walutowy, gdzie kurs EURUSD skorygował się z okolic 1,1025 do 1,09. Rynek pieniężny zareagował wyceną większego prawdopodobieństwa zakończenia cyklu poniżej 3,50% (dla stopy depozytowej). Program QT na razie będzie niezwykle łagodny, Bank nie pozwoli zapadać między marcem a czerwcem większej ilości długu niż 15 mld EUR miesięcznie.

WIG20 wzrósł o 1,70%, mWIG40 o 1,09%, a sWIG80 o 0,39%. Drożały wszystkie spółki głównego indeksu poza Dino (-0,11%). Głównymi motorami zwyżek były Allegro (+5,13%) i CD Projekt (+5,42%), beneficjenci globalnych przeprosin inwestorów z sektorem technologicznym.

Podczas sesji amerykańskiej S&P500 wzrosło o 1,47%, a NASDAQ o 3,25%, ale ciekawym elementem tej euforii był wzrost VIX, zwiastujący być może wydarzenia, które rozegrają się dzisiaj. Radość z przebiegu posiedzeń banków centralnych napotyka najpoważniejszy z problemów – rzeczywistość wynikową najważniejszych spółek giełdowych świata. Nikt w trójcy Apple, Amazon, Alphabet nie spełnił w 4Q2022 oczekiwań dotyczących zysków netto. Najłagodniej sytuacja wyglądała w Apple, gdzie różnica była niewielka, czteroprocentowa. Sprzedaż w 4Q2022 spadała o około 5,5% r/r, zysk o 10,9%. Wciąż, spółka „nie dowiozła” prognoz po raz pierwszy od prawie siedmiu lat, jej akcje spadły w handlu posesyjnym o 3,20%. Amazon pokazał wzrost przychodów na poziomie 9% r/r, najniższy w historii, niższą od oczekiwań dynamikę wzrostu Amazon Web Services i radykalnie niższe od oczekiwań zyski na poziomie zaledwie 3 centów na akcję. Jego akcje spadały w handlu posesyjnym o 5,07%. Drożejący w trakcie dnia o 7,28% po raporcie Meta Platforms Alphabet tracił po zamknięciu 4,60%, zawodząc zarówno na poziomie zysków, jak i przychodów, a także w niemal każdym kluczowym aspekcie. Podczas konferencji uwaga była skupiona m.in. na zagadnieniach sztucznej inteligencji – inwestycja Microsoftu w ChatGPT jest powszechnie uważana za zagrożenie dla pozycji Google.

Sesja w Azji ma dziś rano mieszany charakter. Wiele rynków rośnie, ale wyraźnie spada Hong Kong. Otwarcie w Polsce i Europie jest obarczone wyjątkowo dużą niepewnością, ale spodziewamy się, że ostatnia godzina przed startem handlu przyniesie raczej spadki niż wzrosty. Notowania kontraktów futures na amerykańskie indeksy sugerują około półtoraprocentową przecenę NASDAQ, ale z uwagi na publikację amerykańskich danych z rynku pracy wydarzyć się może właściwie wszystko. Scenariuszem bazowym niestety pozostaje mocno spadkowe zamknięcie bardzo dobrego tygodnia.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.