Powrót do strony głównej

Początek świątecznego tygodnia na globalnych giełdach z pewnością nie zwiększy budżetów na prezenty. Tak jak sugerowaliśmy rano, dzień rozpoczął się w Europie od poważnej wyprzedaży, podczas której negatywnie wyróżniała się na giełda niemiecka. Po pogłębieniu spadków w ciągu pierwszych dwóch godzin handlu rozpoczęło się jednak odbicie, które pozwoliło wyraźnie zredukować przecenę, od południa mieliśmy do czynienia już z trendem bocznym. Finalnie główne indeksy na kontynencie straciły od 1,88% (DAX) do 0,83% (IBEX). Wyraźne powody do radości mają naszym zdaniem warszawscy inwestorzy. Spadek WIG20 o 0,21%, sWIG80 o 1,03% oraz wzrost mWIG40 o 0,50% to bilans dnia, który z pewnością zostałby przyjęty rano z pocałowaniem ręki. Dla głównego indeksu motorem było Allegro (+3,46%), ale popyt ujawnił się na naprawdę wielu wyprzedawanych wcześniej spółkach, 0,85% zyskał WIG_Banki. Szczególnie cieszy zachowanie mWIG40 po bardzo złym ubiegłym tygodniu i fakt, że we wzrostach przodowały InterCars (+3,82%) czy Budimex (+4,27%), odpowiadające w znaczącej części za piątkową słabość. Zdecydowanie wyróżniał się wczoraj sektor energetyczny (wzrost WIG_Energia o 2,80%). Wprawdzie znaczenie tych danych makro na GPW jest zazwyczaj marginalne, ale na wzmiankę zasługuje fakt, że opublikowana wczoraj polska produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 15,2% r/r, dwukrotnie bijąc dynamiką oczekiwania ekonomistów i nie wykazując absolutnie żadnych oznak hamowania w trudniejszym otoczeniu zewnętrznym.

Ci, którzy rano byli przekonani, że Wall Street z łatwością wymaże sugerowaną przez kontrakty futures przecenę, mieli powody do zawodu – S&P500 spadło o 1,14%, a NASDAQ o 1,24%. W centrum uwagi pozostawał senator Joe Manchin, który odchodząc z Partii Demokratycznej i odmawiając głosowania za dwubilionowym planem fiskalnym BBB efektywnie położył na łopatki agendę ekonomiczną prezydenta Bidena. Bardzo krytycznie oceniana prezydentura trwa na pożyczonym czasie – według aktualnych sondaży po wyborach jesienią przyszłego roku niemal przesądzona jest większość Republikańska w Senacie, szanse na utrzymanie Izby Reprezentantów również wydają się niewielkie. Po wyborach połówkowych będzie naszym zdaniem przesądzone, że Biden nie będzie ubiegał się o reelekcję, a działania jego gabinetu zostaną sparaliżowane tym faktem i brakiem większości w którejkolwiek z izb Kongresu.
Co nie udało się wczoraj, ma wielką szanse na powodzenie dzisiaj. Wiedzione przez Tokio rynki azjatyckie dały mocny sygnał do odbicia, walka o pokrycie wczorajszych strat będzie trwała od pierwszej minuty handlu. W Warszawie naturalnie apetyt jest znacznie większy. Według najświeższych informacji Omikron odpowiada już za 73% przypadków COVID w Wielkiej Brytanii, ale jak to często w historii ostatniego półtora roku bywało, lęk przed wirusem ponownie okazał się niezbyt wielki i krótkotrwały.

Jako ciekawostkę podamy, że Bloomberg zwraca dziś uwagę, iż na naszych oczach rozwiewa się krytykowana przez nas i wątpliwa od początku teza o kryptowalutach jako zabezpieczeniu przed inflacją. Korelacja Bitcoina
z 2-letnimi oczekiwaniami inflacyjnymi w USA właśnie staje się ujemna, za to zbieżność z zachowaniem NASDAQ pozostaje bardzo silna.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.