Powrót do strony głównej

Wtorkowa sesja przebiegała w Europie wyjątkowo spokojnie – większość giełd otwierała się na niewielkich plusach, ale w ciągu dnia skala ruchów była bardzo niewielka, co owocowało zamknięciami od -0,5% (CAC40) do +0,67% (IBEX) na głównych rynkach). Większość aktywności przeniosła się obecnie na rynek surowców. Dość duże dzienne wahania widzieliśmy na ropie – WTI ponownie zbliżyła się do 83 $/b, ale w godzinach porannych kwotowana jest już poniżej 82 $/b. Nieudany test lokalnych szczytów miał też miejsce chociażby na miedzi.

WIG20 spadł o 0,50%, mWIG40 o 0,40%, a sWIG80 o 0,16%. Tabelę głównego indeksu zamykało JSW (-9,39%) wyprzedawane przy obrocie sięgającym 125 mln zł, dna nie może znaleźć także Mercator (-9,24%). Największą pozytywną kontrybucję do indeksu wnosiły CD Projekt (+4,45%) oraz Dino (+2,30%). Rentowności obligacji skarbowych pozostawały wczoraj relatywnie stabilne, co wystarczyło, by lekko korygowały się banki.

S&P500 i NASDAQ zyskały odpowiednio 0,74% oraz 0,71%. Najciekawszą historią dnia były informacje, że mający coraz większe reputacyjne problemy Facebook szykuje się do rebrandingu, który ma zostać ogłoszony pod koniec miesiąca – o ile nazwa głównej aplikacji powinna pozostać niezmieniona, spółka ma zyskać nowe miano, które uwzględni szerokość portfolio produktów. Wsparciem dla szerokiego rynku był Johnson&Johnson, który wzrósł o 2,34% pomimo rozczarowujących przychodów, zapewne w części za sprawą podtrzymania prognozy sprzedaży szczepionki na COVID na poziomie 2,5 mld USD w przyszłym roku. Zysk na akcję wyniósł 2,60$ (konsensus: 2,35$).

Po zamknięciu sesji raport podał Netflix, ale spółka, która rutynowo produkowała duże zaskoczenia w obie strony tym razem przedstawiła sprawozdanie bardzo zbieżne z faktycznymi oczekiwaniami rynkowymi. Przychody wyniosły dokładnie tyle, ile przewidywał konsensus prognoz (7,48 mld USD), równoważąc wyższy od nich zysk na akcję (3,19$ vs. 2,56$) i wzrost nowych subskrypcji (4,4 mln vs. 3,84 mln). Ciekawostką w raporcie była informacja, że Squid Game faktycznie stało się najbardziej popularnym serialem serwisu – w ciągu 4 tygodni przynajmniej jeden odcinek obejrzały 142 mln użytkowników.

Większość rynków azjatyckich dziś rośnie, ale notowania kontraktów futures nie napawają przesadnym optymizmem co do startu sesji. Pod presją w Europie może być sektor dóbr luksusowych po informacjach o słabej sprzedaży Gucci w 3Q2021. W ciekawym punkcie znajdują się kryptowaluty – Bitcoin znajduje się o krok od wyznaczenia nowych szczytów, w czym dużym wsparciem było uruchomienie pierwszego ETF, dla którego jest instrumentem bazowym (debiut miał miejsce wczoraj). Jednocześnie nie sposób nie pamiętać, jak zachował się rynek po ostatnim wydarzeniu o podobnej wadze, sygnalizującym stopniową adaptację nowej klasy aktywów przez tradycyjne rynki finansowe (debiut Coinbase).

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.