Powrót do strony głównej

Piątkowa sesja ukoronowała tydzień, który pomimo nieciekawego startu przyniósł finalnie wyraźne wzrosty na globalnych rynkach akcji. Główne rynki europejskie rosły od 0,63% (CAC40) do 0,81% (DAX, FTSE MiB i IBEX), S&P500 zyskało 0,75%, a NASDAQ 0,50%. Zmienność na giełdach była bardzo niska, po otwarciu powyżej kreski większość z nich spokojnie przesuwała się w górę, co zostało scementowane w połowie dnia bardzo dobrymi danymi o amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Nieoczekiwanie wzrosła ona we wrześniu o 0,7% m/m (konsensus: -0,2% m/m), w dodatku przy rewizji w górę liczb za poprzedni miesiąc, co przekłada się na dynamikę roczną na poziomie 13,9% r/r, a 15,6% r/r przy wykluczeniu pojazdów. W liczbach brakowało jakiegokolwiek słabego punktu.

WIG20 spadł w piątek o 0,22%, mWIG40 wzrósł o 0,28%, a sWIG80 o 0,03%. Główny indeks ponownie brał oddech po niezwykłym pokazie siły w początku października. O 2,14% spadały akcje PKO po odejściach z Zarządu spółki, tabelę zamykał CD Projekt, spadający o 5,94%. Począwszy od wtorku na WIG20 mamy do czynienia z konsolidacją. To, czy można ją będzie uznać za zbieranie sil przed atakiem na 2500 pkt. będzie zależało w naszej opinii głównie od otoczenia zewnętrznego, które w naszej opinii będzie raczej niesprzyjające.

W Azji dominują dziś spadki, chiński wzrost w 3Q2021 wyniósł 4,9% r/r i był niższy od oczekiwań. Nieco powyżej konsensusu znalazła się dynamika sprzedaży detalicznej, ale silniej od prognoz wyhamowują inwestycje i produkcja przemysłowa. Spodziewamy się, że 4Q2021 przyniesie dalsze negatywne niespodzianki, chyba że spodziewane w tym tygodniu ogłoszenie działań ws. Evergrande zaskoczy skalą i zaangażowaniem władz w stabilizację rynku nieruchomości (zakładamy raczej rozczarowanie).

Przy znacznie mniejszym szumie medialnym niż wiosną Bitcoin zbliża się do swoich historycznych szczytów po doniesieniach o zbliżającej się zgodzie na uruchomienie pierwszego ETF-a opartego o kryptowalutę. Trudno nie widzieć w tym symptomu relatywnie wysokiego apetytu na ryzyko, który jednak do połowy ubiegłego tygodnia w ograniczonym stopniu przekładał się na zachowanie rynku akcji. 

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.