Powrót do strony głównej

Dobrze wyglądający WIG20 nie uzyskał w czwartek wsparcia ze strony rynków bazowych i nie wykorzystał wcześniejszego przełamania oporu na poziomie 2300 pkt. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie sesję ze spadkiem o 0,7%, jednak utrzymał kilkupunktowy zapas powyżej wspomnianego poziomu. Spod presji zdołał wymknąć się jedynie mWIG40, który zyskał 0,4% i wyznaczył nowe 14-letnie maksimum. Sztuka ta nie udała się natomiast indeksowi małych spółek – sWIG80 stracił na zamknięciu sesji 0,1%. Niedźwiedzie nastroje towarzyszyły w czwartek zdecydowanej większości parkietów europejskich i przeniosły się za ocean, przerywając tym samym 5-dniową serię wzrostów indeksu S&P500, który stracił 0,6%.

Rynki w drugiej połowie tygodnia uruchomiły tryb wyczekiwania na kluczowe wydarzenie rozpoczętego wczoraj sympozjum w Jackson Hole, a mianowicie wystąpienie J. Powella. Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej rozpocznie dziś swoje wystąpienie w okolicach godziny 16:00 czasu polskiego, dlatego należy spodziewać się, że do tego momentu światowe rynki mogą pozostawać w swego rodzaju zawieszeniu. Wczoraj mogliśmy zapoznać się z jastrzębimi komentarzami niektórych członków FOMC – wywiadów udzieliła m.in. E. George oraz J. Bullard. Szefowa Fed Kansas, E. George stwierdziła, że silna fala zakażeń obserwowana w USA może wprawdzie wpłynąć na rynek pracy, jednak nie wykolei gospodarki tak jak miało to miejsce w poprzednim roku. Podobne stanowisko zaprezentował J. Bullard, który dodał, że tapering powinien rozpocząć się już teraz i zakończyć w I kw. 2022 r.

Uważamy, że ewentualna zapowiedź rozpoczęcia procesu redukowania skupu aktywów jeszcze w tym roku może mieć charakter warunkowy. Warto zauważyć, że dzienna liczba zakażeń w USA od kliku dni utrzymuje się w okolicach 150 tys. przypadków, co nawet przy tak dużym poziomie zaszczepienia społeczeństwa amerykańskiego każde zachowywać ostrożność. Natomiast ewentualne opóźnienie taperingu do I kw. 2022 r. powinno być odebrane przez rynek pozytywnie ze względu na to, że inwestorzy mieli już sporo czasu, by oswoić się ze scenariuszem, zgodnie z którym zacieśnianie miałoby wystartować jeszcze w tym roku. Nie jest jednak wykluczone, że inwestorom będzie musiała wystarczyć ogólna i pozbawiona konkretów zapowiedź rozpoczęcia taperingu w nieokreślonej bliżej przyszłości.

W momencie pisanie komentarza, kontrakty futures na najważniejsze europejskie indeksy oscylują wokół poziomu neutralnego. Eurodolar nieznacznie umacnia się i notowany jest w okolicach 1,176 EUR/USD.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych