Powrót do strony głównej

Środa okazała się kolejnym wzrostowym dniem na polskim parkiecie, który z technicznego punktu widzenia dał nadzieję na kontynuację zwyżek. WIG20 zyskał 1,1% i po trzymiesięcznej walce pokonał opór na poziomie 2300 pkt. Należy jednak mieć na uwadze, że przełamanie tego kluczowego poziomu miało miejsce przy relatywnie niskim poziomie obrotów (556 mln zł), co ogranicza jego wartość prognostyczną. Na zamknięciu środowej sesji przewaga wzrostów utrzymywała się również wśród małych i średnich spółek – sWIG80 zyskał 0,2% a mWIG40 0,9%. Szeroki zakres zwyżek na GPW pozwolił wyznaczyć indeksowi WIG nowy szczyt, któremu do okrągłego poziomu 70 000 pkt. brakuje zaledwie 0,4%. Tymczasem za oceanem sesja została rozstrzygnięta na korzyść byków piąty raz z rzędu. Indeksy S&P500 oraz Nasdaq zyskały w okolicach 0,2%, poprawiając jednocześnie ustanowione dzień wcześniej rekordy.

Wśród polskich blue chipów sporo do powiedzenia miały banki – akcje PKO BP podrożały o 2,2%, tym samym wnosząc największą kontrybucję do wzrostu WIG20. Bardzo dobrze radziły sobie również akcje Santandera, które zyskały 3,4%. Sektorowi bankowemu na pewno nie przeszkadzało wyraźne odbicie rentowności na rynkach bazowych – rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich od początku tygodnia wzrosły o 10pb i notowane są aktualnie w okolicach 1,35%.

W kontekście polskiego parkietu na wzmiankę zasługuje również „przebudzenie” sektora gamingowego. Indeks WIG-Games zyskał w środę 1,7% przy ogromnym wkładzie Ten Square Games, którego akcje podrożały o 3,9% na fali dobrych wieści płynących z Chin o rosnącej popularności flagowego produktu „Fishing Clash”. W dobre nastroje wpisało się również zniknięcie z rejestru krótkiej sprzedaży spółki jedynego do tej pory ujawnionego podmiotu Marble Bar Asset Management. Prawdziwej dawki emocji mogli jednak zaznać inwestorzy na rynku NewConnect, gdzie nominacja gry Art Games Studio do dwóch nagród na targach Gamescom potroiła cenę akcji spółki w ciągu dwóch ostatnich sesji i ożywiła aktywność spekulacyjną w gronie pozostałych producentów gier.

W momencie pisania komentarza, kontrakty futures na najważniejsze indeksy europejskie notują lekką przecenę. Czwartkowa sesja w Azji miała mieszany wydźwięk, warto odnotować, że bank centralny Korei Południowej zdecydował się na pierwszą podwyżkę stopy procentowej od trzech lat z poziomu 0,5% do 0,75%. Wydarzenie to zostało okrzyknięte przez zagraniczne media pierwszą podwyżką w gospodarce rozwiniętej dokonaną w erze pandemii.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych