Warszawska giełda zakończyła ubiegły tydzień w świetnym stylu. WIG20 wzrósł o 1,3%, mWIG40 o 0,7%, a sWIG80 o 0,5%. Dla głównego indeksu oznaczało to tygodniową stopę zwrotu przekraczającą 4,5% przy półprocentowej zwyżce, procentowej S&P500 i nieco ponad trzyprocentowej MSCI Emerging Markets w analogicznym okresie. Nieprzerwanie silne pozostają banki (indeks sektorowy zyskał w piątek 1,8%, PKO po wynikach znajdowało się poniżej średniej) i to one bez wątpienia są głównym motorem majowego wybicia. Wyróżniały się także LPP (+3,9%) i Orlen (+2,1%).
Najsłabszy spośród głównych europejskich indeksów (FTSE100) zachowywał się w piątek neutralnie, najlepsze CAC40 wzrosło o 0,8%. Jeszcze mniej emocji przyniosła sesja w USA, gdzie S&P500 i NASDAQ zyskały po 0,1%. Ciekawiej było na rynku kryptowalut, który mocno korygował się przed weekendem, m.in. po wypowiedziach prezesów Goldman Sachs i JP Morgan przed Kongresem. Sugerowali oni m.in. konieczność wprowadzenia regulacji dla tego rynku w USA, obaj podkreślili także swoją pracę nad wprowadzeniem kryptowalut do oferty w sposób „bezpieczny” dla klientów.
Inflacja Core PCE w USA wzrosła o 0,7% m/m, do 3,1% r/r, najwyższego poziomu od 1992 r. Za pozytywny w piątek można za to na pewno uznać fakt wzrostu Chicago PMI z 72,1 pkt. do 75,2 pkt. przy oczekiwaniach wyraźnego spadku wskaźnika. Bilans majowych danych wskazuje na razie wyraźnie na ożywienie względem kwietnia.
Spadkowa sesja w Azji powoduje, że notowania kontraktów futures na indeksy europejskie znajdują się na lekkich minusach, ale zapewne czeka nas senna sesja, w której udziału nie weźmie Londyn i Nowy Jork. Słabość Azji ma dodatkowo dość lokalny charakter, związana jest między innymi z przedłużeniem stanu wyjątkowego w Japonii i 2-tygodniowego lockdownu w Malezji.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.