Powrót do strony głównej

Wprawdzie na większości europejskich rynków utrzymywało się otoczenie znane z poprzednich dni czy nawet tygodni, czyli brak kierunku, na GPW mieliśmy do czynienia z miłą niespodzianką. Podczas gdy parkiety w Londynie, Frankfurcie i Madrycie zanotowały niewielkie spadki, a wzrosty w Paryżu i Mediolanie wyniosły odpowiednio 0,7% oraz 1,1%, WIG20 wzrósł o 2,0%, mWIG40 o 0,6%, a sWIG80 o 1,0%. Siłą napędową GPW pozostają banki, WIG_Banki wzrósł wczoraj o 2,6%, z bliską trzydziestu procent stopą zwrotu YTD Euro Stoxx Banks sektor jest też ostatnio istotnym czynnikiem rozróżniającym indeksy europejskie, dając wsparcie rynkom włoskiemu i hiszpańskiemu. Rynek zelektryzował jednak także komunikat ESPI o zwiększeniu zaangażowania Michała Kicińskiego w akcje CD Projekt (nabycie walorów o wartości około 60 mln zł), po którym notowania spółki wzrosły o 8,6%, czyniąc z niej absolutnego lidera WIG20. O trwałości ruchu przekonamy się po poniedziałkowych wynikach za 1Q2021.

S&P500 wzrosło wczoraj o 0,1%, a NASDAQ zamknął się symboliczne 0,01% pod kreską. Prezentowane wczoraj dane miały mieszany charakter – nie dokonano rewizji PKB za 1Q2021, a zamówienia na dobra trwałe były nieco niższe od konsensusu (-1,3% m/m vs. konsensus -0,8% m/m, część różnica wynikająca z rewizji za poprzedni miesiąc). Wyraźnie lepsza od oczekiwań okazała się liczba wniosków o zasiłek (406 tys. vs. konsensus 427 tys.), co bardzo pozytywnie rokuje przed majowymi danymi z rynku pracy. Po raz trzeci w ciągu czterech miesięcy spadła natomiast sprzedaż domów w USA (-4,4%), co potwierdza, że wraz z rewizją oczekiwań co do polityki Fed w kolejnych latach z rynku określonego niedawno przed Kongresem przez Jamie’go Dimona (prezes JP Morgan) jako „coś w rodzaju bańki”, zaczyna uchodzić powietrze.

Właśnie kończy się solidna sesja w Azji, choć rynki w Hong Kongu i Szanghaju zachowują się gorzej niż reszta kontynentu z powodu akceptacji przez legislaturę autonomii dalszych przepisów ograniczających demokrację w byłej kolonii brytyjskiej. Notowania kontraktów futures sugerują jednak lekkie wzrosty po otwarciu w Europie. Wśród dzisiejszych danych najważniejszymi będą bazowe PCE (preferowana miara inflacji Fed) i Chicago PMI, prezydent Biden ma zaprezentować też projekt budżetu.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.