Powrót do strony głównej

Tydzień rozpoczął się dość niepewnie, na co wpływ na pewno miała weekendowa wyprzedaż kryptowalut i wątpliwości co do trwałości poniedziałkowego ich odbicia. Wprawdzie główne indeksy europejskie otwierały się na plusach, ale na początku handlu przewagę miała podaż, później przez kilka godzin oscylowaliśmy wokół poziomów neutralnych. Większy popyt pojawił się dopiero po otwarciu w USA, gdy notowania kryptowalut zaczęły rosnąć w szybkim tempie (wyróżniało się mocno poturbowane w weekend Ethereum) wraz z NASDAQ i większością ryzykownych aktywów, w tym surowcami przemysłowymi. Odbicie nie wzbudziło natomiast entuzjazmu na metalach szlachetnych, które dziś w godzinach porannych jeszcze wyraźniej oddalają się od piątkowych maksimów. DAX, CAC40 i FTSE100 zyskały po 0,4-0,5%), IBEX zamknął się neutralnie, a FTSE MiB spadło o 0,3%.

0,2% stracił też WIG20, a 0,1% sWIG80, kolejny raz pozytywnie wyróżniał się natomiast mWIG40, który wzrósł o 0,8%. Na wzmiankę zasługuje ośmioprocentowa zwyżka JSW, które stoi u progu wyjścia górą z dwumiesięcznej konsolidacji wraz z gwałtownie rosnącymi cenami węgla koksowego. Bohaterem dnia był jednak Kruk, którego notowania wzrosły po rekordowych w wielu aspektach (przede wszystkim wielkości spłat) wynikach o 13,1%, odpowiadając za większość wzrostów mWIG-u.

S&P500 wzrosło wczoraj o 1,0%, a NASDAQ o 1,4%, tworząc pole do dzisiejszych silnych zwyżek w Azji i perspektywy dobrego otwarcia w Europie. Na uwagę zasługuje zachowanie ropy, która kontynuowała wczoraj gwałtowne wzrosty nawet pomimo możliwości zniesienia sankcji nałożonych przez USA na Iran, która stanie się realna po szczycie w Wiedniu w tym tygodniu. Dzisiejsza sesja raczej nie będzie obfitować w wydarzenia, najważniejszą publikacją wydaje się niemieckie Ifo. Ponowny wzrost aktywności Elona Muska na Twitterze może sugerować, że zmienność na kryptowalutach utrzyma się jeszcze jakiś czas.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.