Powrót do strony głównej

Piątkowa sesja nie przyniosła dużej zmienności na globalnych rynkach. Z wyjątkiem FTSE100 rosły wszystkie główne giełdy europejskie, zyskując od 0,4% (DAX) do 1,1% (FTSE MiB). Z perspektywy kontynentu najważniejszym wydarzeniem dnia były publikacje wskaźników PMI. Wprawdzie w Niemczech PMI dla przemysłu skorygował się z rekordowych 66,2 pkt. do 64,0 pkt., ale odczyt dla całej strefy euro był i tak wyższy od konsensusu (62,8 pkt.). Jednoznaczny optymizm panuje w sektorze usługowym, gdzie wskaźnik wzrósł z 50,5 pkt. do 55,1 pkt (ponownie dla całej strefy euro). Także w USA, gdzie do PMI przykłada się mniejszą uwagę publikacja dla przemysłu pokazała wzrost z 60,5 pkt. do 61,5 pkt., co daje nadzieję, że słabszy kwiecień był „wypadkiem przy pracy”, a gospodarka powróciła w maju na poprzedni tor.

WIG20 wzrósł o 0,4%, mWIG40 o 1,6%, a sWIG80 spadł o 0,1%. Rzadka w tej skali dywergencja pomiędzy średnimi i dużymi spółkami to przede wszystkim efekt rewelacyjnych wyników InterCars, które pokazało zysk netto za 1Q2021 niemal o połowę wyższy od oczekiwań (+339,8% r/r), zyskując w ciągu dnia 10,4%. Wsparciem były m.in. Kruk oraz banki, rosnące silniej niż te z WIG20.

S&P500 spadło w piątek o 0,1%, a NASDAQ o 0,5%. Na uwagę zasługuje informacja, że Stany Zjednoczone powróciły z bardziej dopracowaną propozycją wprowadzenia minimalnego globalnie CIT na nieco niższym poziomie – 15%, niższym niż 21%, które administracja Bidena traktuje jako poziom docelowy opodatkowania zagranicznych dochodów amerykańskich spółek. Oddziaływało to lekko negatywnie na sentyment, podobnie jak powrót rynku kryptowalut do spadków, które trwały potem przez weekend. Podczas niedzielnego dołka przeceny niemal wszystkich kryptowalut przekraczały 50% od szczytów, silnie tracili nawet beneficjenci spadku bitcoina na początku korekty, m.in. Cardano. Udział bitcoina w kapitalizacji rynku wzrósł z 40% do 46,5% (wg Tradingview), wciąż znajdując się poniżej poziomów z początku maja. Pretekstem do wyprzedaży mogły być świeże zapowiedzi dalszych regulacji w Chinach, w czwartek pojawiły się też informacje o tym, że Stany Zjednoczone mogą zacząć domagać się raportowania transakcji w krypto przekraczających 10 tys. USD. Na razie wydaje się, że mamy do czynienia z typową korektą, która na wielu altcoinach nie oznacza nic poza wymazaniem miesięcznych zysków. Jeżeli będzie ona kontynuowana (taki przyjmujemy scenariusz bazowy), spodziewamy się, że w ciągu kilku dni rynki akcji uodpornią się w dużej mierze na wahania alternatywnej klasy aktywów.

Rynki azjatyckie w większości dziś rosną, podobnie jak notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy. Krok po kroku do poziomu 1900$ zbliża się złoto, ostra retoryka chińskich władz, które zapowiadają walkę z jakimikolwiek sygnałami spekulacji surowcami przemysłowymi trzyma w ryzach ich ceny, dalej osuwa się m.in. miedź.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.