Powrót do strony głównej

Europejskie indeksy kontynuowały we wtorek letarg, w którym znajdują się od dłuższego czasu, charakteryzując się na tle rynków azjatyckich czy amerykańskiego wyraźnie obniżoną zmiennością. Większość głównych giełd zaczęła dzień na minusach i tam pozostała pomimo popołudniowych prób naruszenia poziomu neutralnego, które udały się tylko we Frankfurcie i w Madrycie. Dzień w Polsce przebiegał nieco w silny sposób, błyskawicznie po otwarciu rozpoczęła się silna przecena. Po około półtorej godzinie handlu uformowane zostały pierwsze dołki, a następnie przez większość dnia trwał trend boczny, który po amerykańskim otwarciu zamienił się w silne odbicie. Finalnie, po słabszym fixingu WIG20 stracił 0,3%, a sWIG80 0,7%, ale 0,4% zyskał mWIG40. Większość poniedziałkowych zwyżek wymazało najsłabsze w głównym indeksie JSW (-6,6%), ustanawianie nowych dołków kontynuuje Allegro (-3,4%), wraz z cenami miedzi pod presją znalazł się KGHM (-2,2%). Nieudany atak na poziom neutralny umożliwiły wzrosty notowań banków, przede wszystkim PKO. Po początkowych problemach wśród średnich spółek wyróżniało się Ten Square Games (+4,8%), silnym wsparciem były mBank (+4,5%) i Millenium (+4,9%), a królowała Selvita (+7,8%).

Spadające rentowności (10-latki są już 15 pb od szczytów) nie wystarczyły, by wykrzesać dalsze wzrosty z amerykańskiego rynku. S&500 spadło o 0,8%, a NASDAQ o 1,1%. Wprawdzie gorszy sentyment tłumaczono problemami Europy (lockdownami w Niemczech i Holandii), ale w kontekście zachowania DAX jest to co najmniej grząskie. J. Powell zachęcał Kongres do dalszych wydatków, mówiąc ponownie, że nie obawia się inflacji. Sekretarz Yellen skupiła się na temacie limitu SALT, ograniczającego odpisy na podatki stanowe, wprowadzonego przez prezydenta Trumpa i uderzającego w całkowite opodatkowanie wyborców w tzw. „high tax states”. Ich wpływ na przebieg sesji był dość ograniczony, podaż uzyskiwała przewagę zarówno w sektorze technologicznym, jak i energetycznym – ceny ropy WTI dalej silnie spadały, schodząc wyraźnie powyżej 60 USD.

Azja silnie dziś traci, lokalnym problem są m.in. przesłuchania prezesa Tencent przez chiński urząd antymonopolowy, a chociaż notowania futures na rynek amerykański są neutralne, w Europie początek sesji będzie miał zapewne dalej negatywny charakter. Wydźwięk dnia może się jednak zmienić w jego trakcie, zarówno pod wpływem danych o PMI za marzec, które rzucą światło na skalę zniszczeń z powodu lockdown’ów w Europie, jak i wystąpień prezesów Fed oraz EBC.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.