Wall Street w piątek nadal czekała na decyzję prezydenta w sprawie ceł na chińskie produkty. Reagowała też na raport z rynku pracy. Po dwóch większych spadkach indeksu NASDAQ zanosiło się na odbicie, bo oczywiste było, że obóz byków nie był martwy.
Jak zwykle w pierwszy piątek miesiąca w USA opublikowany został miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Dowiedzieliśmy się, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 201 tys. (oczekiwano 190 tys.). Zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 204 tys. (oczekiwano 190 tys.). Stopa bezrobocia wyniosła 3,9% (oczekiwano 3,8%).
Weryfikacja danych z poprzedniego miesiąca była wyraźnie negatywna, więc dane z dwóch miesięcy były neutralne. Rynki ekscytowały się jednak tym, że płaca godzinowa wzrosła o 2,9% r/r (oczekiwano 2,7%), czyli najmocniej od 2009 roku. Dzięki temu umocnił się dolar i wzrosły rentowności obligacji.
Rynek akcji kończy najczęściej dzień z raportem z rynku pracy niewielkimi zmianami indeksów. Zdecydowanie częściej publikacja raportu wpływa mocno na zachowanie rynku walutowego. Tak było i tym razem. Plusem mogło być to, że w pierwszy dzień po zakończeniu konsultacji USA nie nałożyły ceł na 200 mld importu z Chin.
Minusem była pogróżka Donalda Trumpa: powiedział, że jeśli Chiny nie poczynią ustępstw to obłoży cłami pozostała 267 mld USD chińskiego importu. To gracze potraktowali jako wstęp przed negocjacjami i dlatego indeksy spadły nieznacznie (S&P 500 stracił 0,22%, a NASDAQ 0,25%).
GPW w piątek rozpoczęła sesje od wzrostu indeksów. Potem było jednak już tylko gorzej. W okolicach pobudki w USA indeksy traciły już blisko jeden procent, mimo tego, że na innych giełdach europejskich spadki były kosmetyczne. Końcówka była jeszcze gorsza. Mimo tego, że indeksy we Francji i w Niemczech zakończyły dzień mikroskopijnymi zwyżkami u nas WIG20 stracił 1,56%, MWIG40 1,58%, a sWIG80 1,27%. Było to naprawdę „godne” zakończenie fatalnego dla GPW tygodnia.
Był to kolejny akt szaleńczej (i niezbyt rozsądnej, ale wymuszonej okolicznościami – problemy kilku TFI) wyprzedaży. Wiele mniejszych spółek jest już zdecydowanie wartych zakupu, ale likwidacja sześciu subfunduszy przez Altus dała niedźwiedziom kolejny impuls.
Trwa cykl wymuszonego sprzężenia zwrotnego – umarzanie jednostek funduszy wymusza sprzedaż akcji przez te fundusze, co obniża ceny akcji, co znowu prowokuje do umarzania jednostek i koło się zamyka. Wydaje się jednak, że na sWIG80 jest już bardzo blisko do wzrostowej korekty.
Dla rynków Europy i świata wczorajsze wybory w Szwecji nie będą miały wielkiego znaczenia, ale odnotować trzeba, że trudno tam będzie sformować rząd. Poza tym populistyczno – nacjonalistyczna partia Szwedzkich Demokratów znowu zwiększyła stan posiadania. W 2010 roku zdobyła mniej niż 6% głosów, w 2014 już 12,9%, a teraz 17,6%. Signum temporis…Zmienia nam się Europa, co w długim terminie będzie miało wpływ (negatywny) na rynki finansowe. Ale to już całkiem inna historia.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.