Powrót do strony głównej

Wall Street  rozpoczęła  ten, praktycznie  pozbawiony  raportów  makro, tydzień dość niepewnie. Chińskie  decyzje  odnośnie  planu  gospodarczego na lata 2016-2020 nie zachwycały, a giełdy europejskie przed sesją w Stanach nie promieniały optymizmem.

Indeksy na Wall Street rozpoczęły dzień od spadku indeksów, ale popyt natychmiast zaczął je podnosić. Po dwóch godzinach indeks S&P 500 barwił się już na zielono. Po następnych dwóch godzinach gwałtownie zawrócił i dotknął poziomu neutralnego. Potem było gorzej – indeksy spadały, ale dzień zakończyły neutralnie.

Być może na te „wahliwe” nastroje wpłynęła opinia banku banków centralnych, czyli Bank for International Settlements (BIS). Jego główny ekonomista BIS Claudio Borio stwierdził w swoim, opublikowanym w niedzielę, raporcie, że gospodarka globalna obciążona jest nadmiernymi długami, a banki centralne wyczerpały środki, jakimi do tej pory ratowały gospodarki. Ostrzeżenie poważne. Inwestorzy już we wtorek o nim pamiętać nie będą, ale przy okazji zbliżających się decyzji trzech banków centralnych z pewnością sobie przypomną.

GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję dość niepewnie. WIG20 krążył wokół poziomu neutralnego, ale był silniejszy od innych indeksów europejskich. Zdecydowanie lepszy był MWIG40 – po godzinie zyskiwał blisko jeden procent. WIG20 zresztą też po niecałych dwóch godzinach handlu ruszył na północ zbliżając się do kluczowego oporu na poziomie 1.890 pkt. Znowu w tej fazie nasz rynek był zdecydowanie w przeciwfazie, bo inne indeksy europejskie spadały.

Pogarszające się nastroje na europejskich giełdach przed południem zahamowały wzrost, a indeksy delikatnie się osunęły pozostawiając jednak dość wyraźnie nad poziomem neutralnym i tam wchodząc w marazm. Wyłamał się z niego dołem przed rozpoczęciem sesji w USA. Daleko ten spadek nie dotarł. Rynek zamarł, a w końcówce sesji, kiedy indeksy europejskie odrabiały straty, WIG20 też ruszył na północ i zakończył dzień wzrostem o 1,17%.

WIG20 naruszył opór na poziomie 1.890 pkt. Jeśli potwierdzi to przełamanie to formacja odwróconej głowy z ramionami da sygnał kupna z zakresem wzrostu do przynajmniej 2.130 pkt. MWIG40 przełamał linię trendu spadkowego generując sygnał kupna.

Jak widać nasz rynek mało, że chce rosnąć to jeszcze chce dać sygnał średnioterminowego kupna. Pytanie pozostaje jedno: czy to jest tylko gra przed posiedzeniami banków centralnych i przed przyszłotygodniowym wygasaniem linii kontraktów, czy może coś większego? Na razie należy przyjąć wersję mniej optymistyczną.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.