Powrót do strony głównej

W piątek w USA brak było istotnych publikacji makro. Wygasały marcowe linie instrumentów pochodnych, co zazwyczaj znacznie zwiększa obrót, ale najczęściej prowadzi do niewielkich zmian indeksów. Tym razem jednak zachowanie rynku walutowego bardzo pomagało surowcom i akcjom.

Na rynku akcji kontrakty od rana sygnalizowały, że nastroje są bardzo dobre. Zwyżki indeksów w Europie, wzrost kursu EUR/USD (osłabienie dolara) i odbicie na rynku ropy znacznie poprawiało nastroje na Wall Street. Na godzinę przed końcem sesji indeksy zyskiwały po jeden procent. NASDAQ ustanowił nowy, wieloletni rekord, a S&P 500 stanął tuż pod rekordem wszech czasów.

W piątek w Polsce, tak jak na całym świecie, wygasały marcowe linie instrumentów pochodnych. Na GPW liczyło się wygasanie marcowej linii kontraktów na WIG20. Wielu inwestorów było poza rynkiem, co znacznie zmniejszało prognostyczne znaczenie sesji.

Nastroje jednak były nadal dobre. WIG20 od początku sesji delikatnie rósł, ale niewiele z tego wynikało. Raczej po prostu trzymał się blisko poziomu neutralnego. Nawet zwyżki na rynkach Eurolandu praz zapowiedź solidnego wzrostu indeksów na Wall Street niczego nie zmieniły. Gracze za bardzo bali się rozgrywali w ostatniej godzinie sesji.

Byki jednak nie wtrzymały. Pół godziny po rozpoczęciu sesji w USA WIG20 wybił się ze stabilizacji. Zyskiwał około jeden procent i ostatnia godzina nic w tym nie zmieniła. Obrót był potężny, ale to typowe dla dnia wygasania kontraktów. Sygnał kupna umocnił się. Nie wiemy jednak czy te sygnały wygenerowało jedynie wygasanie kontraktów, czy prawdziwy atak zagranicznego kapitału. Dowiemy się tego w tym tygodniu, ale niekoniecznie już dzisiaj.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.