Środowa sesja na europejskich giełdach przebiegała pod znakiem niewielkich wzrostów. Najmocniej wyróżnił się turecki indeks BIST100, który zyskał 1,26%, m.in. dzięki dobrej postawie sektora finansowego, rosnącego o 1,67%. Hiszpański IBEX35 wzrósł o 0,23%, niemiecki DAX o 0,19%, francuski CAC40 o 0,06%, a brytyjski FTSE100 zyskał symboliczne 0,01%. Na minusie zakończył dzień szwajcarski SMI, tracąc 0,24%. W godzinach porannych kurs EUR/USD utrzymuje się w rejonie 1,14.
Na krajowym rynku również przeważał optymizm. WIG20 wzrósł o 1,06%, przede wszystkim dzięki LPP, którego akcje zyskały 4,42%, oraz pozytywnym nastrojom w sektorze bankowym – indeks WIG-Banki zakończył sesję ze wzrostem o 0,95%. Zwyżki odnotowały także indeksy średnich i małych spółek – mWIG40 wzrósł o 0,14%, a sWIG80 zakończył dzień nieznacznym wzrostem o 0,06%.
Sezon wyników w USA trwa w najlepsze. W środę poznaliśmy raporty m.in. Microsoftu i Mety, które zaskoczyły pozytywnie. Microsoft opublikował wyniki powyżej prognoz – zysk na akcję wyniósł 3,65 USD przy oczekiwanych 3,37 USD, a przychody sięgnęły 76,44 mld USD wobec konsensusu na poziomie 73,81 mld USD. Spółka odnotowała także rekordowe wydatki na infrastrukturę AI, co nie przeszkodziło jej akcjom wzrosnąć w handlu posesyjnym o ponad 9%. Meta również pokazała mocny raport – przychody w II kwartale wzrosły o 22% r/r do poziomu 47,52 mld USD, a zysk na akcję wyniósł 7,14 USD wobec prognozowanych 5,89 USD. W efekcie, największe spółki technologiczne związane z AI zyskały w środę wieczorem łącznie około 500 mld USD wartości rynkowej. Tego samego dnia Rezerwa Federalna zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, jednocześnie delikatnie obniżając ocenę kondycji amerykańskiej gospodarki. Warto zauważyć, że decyzja nie zapadła jednogłośnie – dwóch członków FOMC opowiedziało się za obniżką stóp, co ostatni raz miało miejsce w 1993 roku. Przewodniczący Powell podkreślił, że obecny poziom stóp pozwala skutecznie reagować na bieżące ryzyka związane z inflacją oraz napięciami handlowymi. W środę pojawiły się również inne ważne informacje – prezydent USA ogłosił porozumienie z Pakistanem w sprawie współpracy przy wydobyciu ropy oraz nową umowę handlową z Koreą Południową, zakładającą m.in. 15% cła na towary. Z danych makro poznaliśmy raport ADP – zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 104 tys. wobec prognozowanych 75 tys. Lepszy od oczekiwań był także pierwszy odczyt PKB za II kwartał – gospodarka urosła w tempie 3% w ujęciu zannualizowanym. Na zakończenie dnia indeks S&P 500 spadł o 0,12%, natomiast Nasdaq zyskał 0,15%.
W godzinach porannych indeks Hang Seng traci ponad 1%, podczas gdy japoński Nikkei zyskuje około 1%. W piątek kończy się okres zawieszenia wzajemnych ceł wprowadzonych przez administrację USA. W ciągu 120 dni obowiązywania zawieszenia Stany Zjednoczone zawarły jedynie osiem porozumień handlowych, w tym jedno z Unią Europejską. W gronie kluczowych partnerów, z którymi nie podpisano jeszcze żadnej umowy, znajdują się m.in. Kanada, Australia i Indie. Dziś poznamy ważne dane makroekonomiczne z USA, w tym bazowy wskaźnik Core PCE (m/m), kwartalny indeks kosztów zatrudnienia oraz cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Na półtorej godziny przed rozpoczęciem handlu w Europie kontrakty futures na główne indeksy utrzymują się nieznacznie powyżej poziomu otwarcia. Warszawa może rozpocząć sesję w lekko pozytywnych nastrojach. Dziś inwestorzy czekają także na wyniki kwartalne takich spółek jak Apple i Amazon.
Michał Kozak
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.