Indeksy europejskie rozpoczynały wtorkową sesję na plusach, ale na jej finiszu traciły od 0,37% (Stoxx 600) do nawet 1,15% (IBEX). Spadki trwały właściwie nieprzerwanie od otwarcia rynku kasowego, ale przyspieszyły, gdy okazało się, że czerwcowa inflacja w USA wyniosła 2,7% r/r (wzrost z 2,4% r/r, prognozy: 2,6% r/r). Marginalnie wyższy od oczekiwań odczyt głównego wskaźnika przyćmił nizszą od prognoz miesięczną dynamikę inflacji bazowej (0,2% m/m), na co wpływ miały przede wszystkim ceny samochodów. Dane zamykają niestety możliwość obniżki stóp procentowych w lipcu, ich cięcie zgodnie z konsensusowymi prognozami przesunie się na wrzesień. Wczoraj w reakcji na inflację kurs EURUSD spadł z 1,1675 do 1,16. Rentowności amerykańskich obligacji 2-letnich poszybowały z 3,91% do 3,96%, 30-letnich ponownie przekroczyły 5%. Wśród głównych europejskich spółek zdecydowanie najlepiej radził sobie ASML (+2,74%), poza nim i SAP (+0,68%) spadało niemal wszystko. Narracja o europejskim ożywieniu będzie musiała wkrótce zderzyć się z wynikami za 2Q2025, a te raczej nie będą rewelacyjne, szczególnie w kontekście dwudziestoprocentowych wzrostów od początku roku. Reuters informuje, że dla europejskich firm prognozowany jest spadek zysków o 0,7% r/r, co stoi w jaskrawym kontraście z konsensusem na poziomie 7,9% r/r w końcówce marca i dowodzi, że chaos handlowy prezydenta Trumpa już ma wpływ na wyniki przedsiębiorstw na kontynencie.
W Polsce, gdzie notowana jest największa potencjalnie gwiazda Stoxx 600 (Orlen jest faworytem do uzyskania najwyższej dynamiki zysków ze wszystkich spółek indeksu) WIG20 spadł o 0,32%, ale mWIG40 wzrósł o 0,45%, a sWIG80 o 0,28%. Na plusie zamykało się tylko pięć spółek głównego indeksu, w dodatku Budimex (+0,92%) był jedyną, która zyskiwała wyraźnie. Liderem mWIG40 po raz kolejny była Develia (+5,78%), dobrze zachowywały się też Millenium (+2,50%), InterCars (+2,05%) i Dom Development (+4,05%).
S&P500 spadło we wtorek o 0,40%, ale NASDAQ wzrósł o 0,18%, głównie dzięki nVIDIi (+4,04%), która sprawiła, że technologia (+1,27%) była jedynym rosnącym komponentem głównego indeksu. Spadki spółek materiałowych przekraczały 2,11%, niewiele mniej traciła ochrona zdrowia(-1,88%) i finanse (-1,65%). Po wynikach 0,74% tracił JP Morgan, o 3,68% drożało Citigroup, ale o 5,48% przeceniało się Wells Fargo. Mimo takiego odbioru raportów oceniamy je generalnie jako solidne.
W godzinach porannych sesja w Azji ma mieszany charakter, rośnie Nikkei i Hang Seng, spada Shanghai Composite i Sensex. Prezydent Trump ogłosił, że do końca miesiąca może nałożyć cła na import leków, a wkrótce potem półprzewodników. Zaprognozował również, że przed wejściem ceł jednostronnych uda się podpisać zaledwie „dwie albo trzy” umowy, spośród których najbardziej prawdopodobną jest ta z Indiami. Umowa z Indonezją, która wprowadzi cła w wysokości 19% na towary indonezyjskie w zamian za brak jakichkolwiek ceł na eksport amerykański, rzekomo czeka na podpis.
Na dwie godziny przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty futures sugerują, że najbardziej prawdpodobnym scenariuszem na otwarciu są lekkie spadki. Po południu zostanie opublikowana inflacja PPI, raporty przed sesją podadzą Bank of America, Goldman Sachs, Johnson&Johnson oraz Morgan Stanley, po niej zrobi to Alcoa. Do wyników kluczowych spółek technologicznych pozostały dwa tygodnie.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.