Środowa sesja rozpoczynała się w Europie od wzrostów, ale dalszy przebieg dnia mógł być lekkim rozczarowaniem. Na większości indeksów na kontynencie od samego otwarcia przynajmniej przewagę miała podaż. Na plusach wciąż zdołały zamknąć się rynki w Mediolanie i Madrycie – FTSE MiB wzrosło o 0,70%, a IBEX o 0,52%. Akcje sprzedawane były jednak w Londynie (FTSE100: -0,21%), Frankfurcie i Paryżu (DAX i CAC40 straciły po 0,47%). Bezwzględnie najlepszym komponentem Stoxx600 było Burberry po ogłoszeniu planów oszczędności (+17,03%), najgorzej zachowywały się Alstom (-17,28%) i Bayer (-10,39%). Najsłabszym sektorem po raz kolejny był farmaceutyczny, tracąc 1,42%. Silne wybicie EURUSD powyżej 1,12 zostało zakwestionowane w drugiej połowie dnia, dziś kurs oscyluje wokół 1,1190, podobnie jak 24 godziny temu.
WIG20 spadł wczoraj o 0,62%, mWIG40 o 0,33%, jedynie sWIG80 zyskał 1,08%. Na plusie zamykały się jedynie cztery spółki głownego indeksu, jedyną bardziej znaczącą dodatnią kontrybucję wniosło PKO (+0,97%). Balastem dla WIG20 były przede wszystkim Żabka (-3,89%), CD Projekt (-2,82%) i Allegro (-3,73%). Lepsze zachowanie średnich spółek to głównie zasługa Millenium (+2,43%), a wzrost sWIG80 to dzieło ZEPAK (+30,21%) po podwyższeniu rekomendacji ze strony BM Pekao opartym o tezę sprzedaży projektu Adamów CCGT za 1,7 mld zł.
S&P500 po dużych problemach wzrosło w środę o 0,10%, ale 0,72% zyskał NASDAQ. Maj coraz wyraźniej przynosi odwrócenie trendów, które obserwowaliśmy w pierwszych miesiącach roku – poza technologią (+0,96%) na amerykańskiej giełdzie rosły tylko dobra dyskrecjonalne (+0,38%). Tabelę S&P500 ponownie otwierał Super Micro Computer (+15,71%), ale znacznie ważniejsze były wzrosty AMD (+4,68%) nVIDIi (+4,16%), Tesli (+4,07%) i Alphabetu (+3,68%). Spółki Magnificent7 zyskały koszykowo od początku miesiąca już 14,7% i są coraz bliższe wymazania całych tegorocznych strat, co zwiastowaliśmy po sezonie wynikowym.
W godzinach porannych indeksy w Azji w większości spadają (rośnie Sensex), podobnie jak notowania kontraktów futures na amerykańskie i europejskie indeksy. Nie jest to efekt jakiegokolwiek poważniejszego wzrostu awersji do ryzyka, co dobitnie pokazuje bardzo słabe zachowanie złota (-1,53%), kontynuującego wczorajszą dwuprocentową wyprzedaż, bardziej oznaka wyczerpania tematu porozumienia amerykańsko-chińskiego i brak wiary (w naszej ocenie błędny) w więcej niż jedną obniżkę stóp w USA w tym roku – rentowności amerykańskich obligacji 2-letnich wzrosły wczoraj do 4,07%, najwyższego poziomu od marca. Podróż prezydenta Trumpa na Bliski Wschód przyniosła kolejny bardzo wymierny efekt – Quatar Airways zamówiło w Boeingu 210 samolotów szerokokadłubowych, co jest największym kontraktem w historii firmy (podana przez Biały Dom kwota 96 mld USD jest zapewne znacznie zawyżona). Po tak silnych wzrostach jak te, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zupełnie normalna wydaje się chwila przerwy. Na razie nie widzimy jednak powodów, by ewentualne spadki w drugiej części tygodnia miały przerodzić się w jakąkolwiek poważniejszą korektę. W trakcie dnia poznamy ważne dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej i PPI, wieczorem wypowiadał się będzie Jerome Powell.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.