Pod nieobecność Amerykanów rynki europejskie kontynuowały w poniedziałek hossę. Główne indeksy zyskały od 0,13% (CAC40) do 1,26% (DAX). Wydaje się, że powód optymizmu wydaje się ten sam, wiara w szybkie zawieszenie broni w Ukrainie. Przedstawiciele USA i Rosji spotkają się dziś w Rijadzie, by dyskutować o zakończeniu wojny na Ukrainie, nie przejmując się brakiem udziału w rozmowach przedstawicieli Ukrainy ani UE. W spotkaniu wezmą najwyżsi dygnitarze obu stron pomijając prezydentów – Marco Rubio, Mike Waltz i Steve Witkoff po stronie Amerykanów, Sergei Ławrow i Yuri Ushakov po stronie Rosji.
WIG20 wzrósł w poniedziałek o 0,82%, mWIG50 o 0,50%, a sWIG80 o 0,70%. Główny indeks ponownie stanie dziś przed szansą na przełamanie 2600 pkt. Wczoraj najsilniej wspierały go PZU (+1,72%) i Orlen (+1,13%), korygowało się natomiast PKO (-0,06%). O 7,41% drożały walory JSW. Wśród średnich spółek wyróżniały się Żabka (+3,03%) i ING (+2,41%), co najmniej czteroprocentowe wzrosty notowano na Autopartner, 11Bit i Bogdance.
Sesja w Azji ma mieszany przebieg, rosną giełdy w Hong Kongu i Tokio, spadają w Szanghaju i Bombaju. Lekko umacnia się dolar, na co wpływ mają wczorajsze wypowiedzi C. Wallera z FOMC, który zapowiedział, że oczekuje progresu w danych inflacyjnych zanim rozważy obniżki stóp. W trakcie dnia poznamy sporo umiarkowanie istotnych danych, przede wszystkim niemiecki ZEW. Kontrakty futures sugerują, że na początku dnia zostanie w Europie podjęta próba kontynuacji wczorajszych wzrostów, w której udział powinna wziąć także Polska.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.