Powrót do strony głównej

PoniedziaÅ‚kowa sesja w Warszawie znów zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ w sposób rozczarowujÄ…cy, nie sygnalizujÄ…c poprawy na lokalnym rynku. WIG20 zamknÄ…Å‚ siÄ™ wzrostem o 0,08%, mWIG40 zyskaÅ‚ 0,54%, a sWIG80 0,02%. Jak na sesjÄ™ przedÅ›wiÄ…tecznÄ… dość wysokie byÅ‚y obroty, które przekroczyÅ‚y 1,0 mld zÅ‚, ale trudno widzieć to w innych kategoriach niż sugestia, że podaż wciąż nie kapituluje – główny indeks krótko po otwarciu handlu kwotowany byÅ‚ ponad 20 pkt. wyżej, a później nieustannie spadaÅ‚. Głównym hamulcowym i spółkÄ… ksztaÅ‚tujÄ…cÄ… zachowanie GPW pozostaje Orlen (-0,76%), a jego wykres w poniedziaÅ‚ek wyglÄ…daÅ‚ jak rozpiÄ™ty na nieco innej skali WIG20. O 0,80% spadaÅ‚o PZU. Marnym pocieszeniem byÅ‚o, że wiÄ™kszość spółek głównego indeksu zakoÅ„czyÅ‚a dzieÅ„ na plusie.

Te giełdy europejskie, które prowadziły handel w Wigilię niemal bez wyjątków lekko rosły, najważniejsze zyskiwały 0,14%-0,42%. Wyglądało to jednak dość blado przy wzroście S&P500 o 1,10%, a NASDAQ o 1,35%. W czwartek sesja była właściwie neutralna, amerykańskie indeksy zamknęły się spadkami o odpowiednio 0,04% oraz 0,05%, korygowała się m.in. Tesla (-1,76%). Rewelacyjny tydzień, m.in. dzięki słabości jena ma za sobą Nikkei, które w poniedziałek rosło o 1,19%, w czwartek 1,12%, a po dzisiejszej sesji jest faworytem, będzie faworytem, by zakończyć grudzień nawet lepiej niż Wall Street.

W godzinach porannych Nikkei rośnie o 1,88%, finiszując w świetnym stylu w bardzo dobrym dla japońskiej giełdy roku po danych pokazujących wyraźnie lepszą od prognoz produkcję przemysłową i sprzedaż detaliczną w listopadzie – Japonia jest jedną z nielicznych gospodarek, w których ekonomiści oczekują w 2025 r. wyraźnego przyspieszenia. Reszta indeksów azjatyckich zachowuje się spokojnie. Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy dają ujemne wskazania, ale można oczekiwać, że po dłuższej przerwie po naszej stronie Atlantyku otwarcie w Polsce i Europie będzie dodatnie. Poniedziałkowa sesja na GPW raczej nie zachęca jednak, by oczekiwać wyraźniejszej poprawy malującego się w ciemnych barwach obrazu warszawskiej giełdy.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie wÅ‚asne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy zaÅ‚ożeniu, iż powyższe dane sÄ… prawidÅ‚owe, peÅ‚ne i  nie wprowadzajÄ…ce w bÅ‚Ä…d, jednakże nie byÅ‚y one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyÅ‚Ä…cznej podstawy do podjÄ™cia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcÄ™.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszÄ… odpowiedzialnoÅ›ci za nastÄ™pstwa decyzji inwestycyjnych podjÄ™tych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporzÄ…dzaniu doÅ‚ożono należytej starannoÅ›ci.