Powrót do strony głównej

Giełdy europejskie w czwartek w większości lekko się korygowały. Na plusie spośród głównych indeksów zamykało się tylko FTSE MiB (+0,43%), pozostałe traciły od 0,07% (FTSE100) do 0,72% (IBEX). Jak na mix danych, który zobaczyliśmy w trakcie dnia, przecena była bardzo niewielka. Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek w USA niespodziewanie wzrosła z 225 tys. do 258 tys., najwyższego poziomu od czerwca 2023 r. Choć te liczby są zapewne zaburzone przez huragan Helena (a w kolejnych tygodniach także przez Milton), lekko studzą euforię po piątkowej publikacji z rynku pracy. Co ważniejsze jednak, silniej od prognoz rosły w ubiegłym miesiącu ceny w Stanach Zjednoczonych. Chociaż CPI i tak spadła z 2,5% r/r do 2,4% r/r (prognozy: 2,3% r/r), inflacja bazowa wzrosła z 3,2% r/r do 3,3% r/r. Dane nie wywołały wzrostu rentowności, co nie dziwi z uwagi na przeciwstawny efekt z perspektywy Fed, ale ich wpływ na rynek akcji był negatywny.

W Warszawie WIG20 spadł o 0,57%, ale mWIG40 wzrósł o 0,19%, a sWIG80 o 0,31%. Głównemu indeksowi ciążyły PZU (-2,12%) i LPP (-2,02%), jeszcze słabiej od nich zachowywał się Cyfrowy Polsat (-2,93%). Lepsze zachowanie mWIG40 to głównie zasługa CCC (+1,57%), Benefitu (+2,17%), Rainbow (+5,73%) i energetyki. Na małe spółki największy wpływ miał PEP (+3,30%).

W USA S&P500 spadło o 0,21%, a NASDAQ o 0,05%. Wciąż drożeje nVIDIA (+1,63%), ale pomijając Della (+2,01%) w czele tabeli towarzyszyła jej głównie energetyka i spółki farmaceutyczne. Bardzo źle zachowywał się sektor energii odnawialnej, 4,00% traciło AMD, 1,84% Boeing. Wydaje się, że pod presją może dziś znajdować się Tesla – prezentacja robotaksówek wywołała mieszane uczucia. Wprawdzie zaprezentowano „cybercab”, którego produkcja ma kosztować mniej niż 30 tys. USD, i ogłoszono, że jego produkcja rozpocznie się w 2026 r., ale brakowało innych konkretów, a co najważniejsze, dowodów, że spółka wykonała lub za chwilę wykona przeskok od wsparcia kierowców do samochodu w pełni autonomicznego. Nie ujawniono również żadnych nowych informacji na temat modelu 2, na co liczyła część analityków.

Przykuwająca ostatnio uwagę giełda w Hong Kongu jest dziś zamknięta, Nikkei rośnie, ale pozostałe rynki azjatyckie są dziś na większych lub mniejszych minusach, wiedzione przez Shanghai Composite, który spada o 2% przed sobotnią prezentacją planów fiskalnych chińskich władz. Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekują, że zaprezentowany jutro stymulus osiągnie skalę około 2 bln juanów (283 mld USD). Dla odbioru planu, szczególnie poza Chinami, ważne będzie także to, na ile będzie obliczony na wsparcie kulejącej konsumpcji gospodarstw domowych, a na ile wyłącznie na dźwignięcie rynku nieruchomości.

Kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy zachowują się dziś neutralnie, można więc oczekiwać spokojnego otwarcia na kontynencie i na GPW, ale uwagę zwraca fakt, że pomimo utrzymującej się siły dolara znów drożeje dziś złoto, a ropa, która wczoraj zyskała ponad 3,5%, koryguje się w niewielkim stopniu. Można to odbierać jako sygnał rosnących obaw o zbliżające się działania odwetowe Izraela. W trakcie dnia poznamy odczyt amerykańskiej inflacji PPI oraz raport Uniwersytetu Michigan. Wypowiadać się będzie trójka członków FOMC.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.