Na rynkach europejskich nie działo się w poniedziałek wiele. Początek sesji okazał się wzrostowy, tak jak wskazywały giełdy azjatyckie i notowania kontraktów futures, ale cała sesja przebiegła spokojnie z lekką tendencją spadkową. Najwyższe, około półprocentowe wzrosty notowane były w Londynie i Mediolanie, ale DAX i IBEX zamykały się w okolicach zera, a Stoxx600 i CAC40 nawet poniżej poziomu neutralnego.
Wręcz wymarzony przebieg miała natomiast sesja w Warszawie, która rozpoczynała się bardzo dobrze dzięki świetnym szacunkowym wynikom Orlenu, a później zamieniła się w prawdziwy festiwal zakupów. WIG20 wzrósł o 3,42%, mWIG40 o 2,82%, a sWIG80 o 1,17%. Na plusie zamykały się wszystkie spółki głównego indeksu i 34 średnie. Wspomniany Orlen zyskał 4,87%, ale niewiele ustępowały mu LPP (+4,66%) oraz PKO (+4,08%). Nawet najsłabszy wśród blue chipów Cyfrowy Polsat zyskał 1,57%. W drugim szeregu o 5,66% drożało CCC, o 5,06% Benefit. Jedyną wątpliwość mogą budzić niezbyt wysokie obroty (884,5 mln zł), ale i tak wydaje się, że możemy mówić o potencjalnym przełomie w relatywnej sile Warszawy na tle otoczenia zewnętrznego po jej kilkutygodniowej słabości.
S&P500 zamknęło się w poniedziałek neutralnie, NASDAQ zyskał 0,21%. Jakiekolwiek próby ruchu w górę były szybko gaszone, co przesadnie nie zaskakuje – będą one zapewne potrzebowały paliwa w postaci dobrych danych inflacyjnych za lipiec. Dobre radziły sobie półprzewodniki, nVIDIA zyskiwała 4,08%, ale pod kreską zamykało się 339 spółek głównego indeksu.
W godzinach porannych rewelacyjnie zachowuje się Nikkei, zyskując ponad 3%, ale nastroje na reszcie głównych rynków azjatyckich są stonowane, zarówno na parkietach chińskich, jak i w Bombaju. Notowania kontraktów futures sugerują ostrożny optymizm w Europie i USA, ale u nas nie można pewnie wykluczyć lekkiej porekty po świetnej sesji poniedziałkowej. Przebieg dnia zdeterminują zapewne dane PPI z USA, wyniki poda też Home Depot. U nas po zamknięciu zrobi to KGHM.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.