Powrót do strony głównej

Europejskie indeksy rozpoczynały czwartkową sesję w okolicy poziomów neutralnych i niestety w olbrzymiej większości przez cały dzień spadały. Przeceny na najważniejszych rynkach wahały się w skali od 0,43% (Stoxx 600) do 1,06% (FTSE MiB), był jednak także jeden jasny punkt na mapie – Frankfurt. DAX zyskał 0,30%, wiedziony w górę przez Siemensa (+2,55%). Słabość Europy rzucała się w oczy szczególnie w obliczu zachowania innych aktywów – kontrakty na S&P500 i NASDAQ zaczęły odbijać jeszcze w trakcie sesji na kontynencie, osłabiał się dolar, zgodnie z naszymi porannymi podejrzeniami spadały rentowności długu.

WIG20 zyskał 0,25%, mWIG40 0,41%, a sWIG80 0,32%. Warszawska giełda daje w czerwcu inwestorom olbrzymie powody do zadowolenia, wyróżniając się bardzo pozytywnie na tle otoczenia zewnętrznego mimo całkowitego braku spółek półprzewodnikowych. Nie byłoby to oczywiście możliwe bez banków, na których korekta ewidentnie dobiegła końca – wczoraj największe pozytywne kontrybucje do WIG20 wnosiły Pekao (+1,38%) i PKO (+0,61%). Najsilniej w całym indeksie drożało PGE (+4,78%). W drugim szeregu liderem była Enea (+6,58%), mająca mocne wsparcie XTB (+3,04%) i Millenium (+1,50%). Z ostatnich kontrowersji prasowych nic nie robią sobie notowania Rainbow (+4,68%), który z roczną stopą zwrotu na poziomie 213,37% wyprzedza obecnie nawet CCC.

S&P500 wzrosło wczoraj o 0,09%, a NASDAQ o 0,30%. nVIDIA (-1,91%) wciąż znajduje się pod presją, ale pałeczkę w utrzymywaniu amerykańskich indeksów w ryzach przejął od niej Amazon (+2,19%), dzień nie był też wcale jednoznacznie negatywny dla tegorocznych gwiazd Wall Street. Micron wprawdzie spadł o 7,12%, jedynie nieznacznie zmniejszając skalę przeceny z handlu posesyjnego, ale już Super Micro Computer rósł o dokładnie o tyle samo, Arista o 4,01%, ServiceNow o 2,68%. O godzinie 03:00 czasu polskiego odbyła się debata między Donaldem Trumpem a Joe Bidenem. Wypadła ona niekorzystnie dla urzędującego prezydenta, wzmacniając obawy co do jego wieku i zdolności do dalszego pełnienia urzędu. Biden mylił się podając kluczowe liczby, powtarzał i tracił koncentrację.

W godzinach porannych rosną niemal wszystkie indeksy azjatyckie, wzrosty w Szanghaju sięgają 1,3%. Drożeją także kontrakty futures, w naszej ocenie sugerując, że tym razem ewentualne zwycięstwo Trumpa przebiegnie bezboleśnie dla giełd. Spodziewamy się otwarcia na plusach w Polsce i Europie, ale zakończenie dnia zostanie oczywiście zdeterminowane przez odczyt amerykańskiej inflacji PCE. Oczekuje się, że w najważniejszym dla Fed ujęciu bazowym spadła ona w maju z 2,8% r/r do 2,6% r/r. Poznamy także szereg wstępnych danych inflacyjnych z Europy za czerwiec. W Polsce CPI prawdopodobnie utrzyma się na poziomie 2,5% r/r.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.