Powrót do strony głównej

Na większości rynków europejskich piątkowa sesja nie przyniosła wielkiej zmienności, raczej kontynuację letargu, w który zapadły w tym tygodniu z pominięciem wtorku. DAX do godzin popołudniowych rósł, ale przed otwarciem w USA zaczął się wycofywać, by finalnie stracić 0,03%. Bliźniaczo wyglądała sytuacja na CAC40, które zyskało 0,04% i większości pozostałych indeksów. Pozytywnie wyróżniał się IBEX, rosnący o 1,02%.

Na drugim biegunie znalazła się Warszawa. Podobnie jak w USA, piątki „trzech wiedźm” na Książęcej bywają emocjonujące, ale ten przejdzie do historii. WIG20 spadł 2,54%, mWIG40 o 0,38%, a sWIG80 1,22%. W godzinach porannych Hindenburg Research opublikowało raport, z którego wynika, że LPP wycofało się z Rosji jedynie pozornie i to właśnie ukrywana obecność na tamtym rynku odpowiada za ubiegłoroczne rewelacyjne wyniki. Notowania największej polskiej spółki odzieżowej spadły o 35,78%, co przełożyło się na załamanie całego WIG20. Nawet wzrost Allegro o 7,76% mógł jedynie w niewielkim stopniu złagodzić cios o takiej skali. Po wydaniu serii komunikatów LPP zwołało na dziś na godz. 10:00 telekonferencję z prezesem Markiem Piechockim, na której ma się on odnieść osobiście do zarzutów – należy spodziewać się w jej trakcie wzmożonej aktywności.

S&P500 spadło w piątek o 0,65%, a NASDAQ o 0,96%. Jak pisaliśmy, w tym tygodniu na rynku amerykańskim będzie nam towarzyszyła niezwykle niesprzyjająca sezonowość, choć oczywiście każdy scenariusz rynkowy jest możliwy z uwagi na środowe posiedzenie Fed. W końcówce drugiego tygodnia spadkowego dla NASDAQ mocno tracił Amazon (-2,42%), Microsoft (-2,07%), Broadcom (-2,12%) czy Salesforce (-2,96%).

W godzinach porannych rosną rynki azjatyckie, wiedzione w górę przez potężne wzrosty Nikkei (+2,7%). Piątkowe osłabienie jena sygnalizuje niewiarę w to, że spodziewana jutro decyzja o podwyżce stóp procentowych może zatrzymać deprecjację japońskiej waluty, ale wzrosty kontraktów futures na rynek japoński w końcówce tygodnia miały ułamek tej skali, którą zobaczyliśmy dzisiaj. W cieniu sytuacji w Tokio opublikowano pozytywne dane z Chin, cieszy przede wszystkim wzrost produkcji przemysłowej o 7% r/r (prognozy: 5,3% r/r). Kontrakty futures jednoznacznie sugerują, że dzisiejsza sesja w Polsce i Europie rozpocznie się od wzrostów (spodziewamy się również odbicia LPP, które wesprze WIG20), natomiast dalszy przebieg dnia stoi pod lekkim znakiem zapytania, choć niewykluczone, że symboliczne dołączenie Super Micro Computer do S&P500 stanie się katalizatorem ruchu w górę w USA, a obawy o plany FOMC zostaną odłożone do jutra. W San Jose rozpocznie się doroczna konferencja nVIDIi, która zwyczajowo przynosi informacje o nowych produktach. Można ją widzieć jednak także jako czynnik ryzyka, od ubiegłego roku spółka dodała ponad bilion dolarów do kapitalizacji, oczekiwania inwestorów na temat nowych linii produktowych są wygórowane.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.