Powrót do strony głównej

Poniedziałkowa sesja upłynęła w delikarnie korekcyjnych nastrojach. Europejskie giełdy otwierały się przeważnie na plusach, ale na większości z nich przewagę miała podaż. Spadki nie były jednak duże – najsłabsze spośród głównych indeksów FTSE100 straciło 0,55%. Najsilniejszy CAC40 zyskał 0,28%. W trakcie dnia, choć wyraźniej dopiero w jego drugiej części, korygowała się ropa, która rano kosztuje 78,3 $/b (WTI). Wzrosty kontynuowało natomiast złoto, które przetestowało poziom 2120 $/ou.

WIG20 spadł o 1,09%, mWIG40 o 1,53%, a sWIG80 o 0,31%. Najsilniej traciły Pepco (-5,40%), Cyfrowy Polsat (-4,68%) i Asseco (-4,05%), ale najbardziej głównemu indeksowi ciążyły Orlen (-1,73%) oraz PZU (-2,02%). Spośród komponentów WIG20 jedynie PKO oraz Dino zamykały się wczoraj na plusach. Potężny spadek mWIG40 to przede wszystkim efekt załamania notowań Tauronu (-8,79%) i Enei (-6,0%), na co wpływ miały zapewne wypowiedzi Borysa Budki, że „prace nad NABE będą musiały się rozpocząć od podstaw”, o ile w ogóle rządząca koalicja będzie ten projekt kontynuować.

S&P500 straciło w poniedziałek 0,12%, a NASDAQ 0,41%. Nawet przy spadającym rynku nie traciły jednak półprzewodniki – notowania Intela rosły o 4,08%, nVIDIi o 3,60%, a cały sektor zyskiwał koszykowo około 1,6%. O 7,16% taniała natomiast Tesla po doniesieniach, że dostawy z jej fabryki w Szanghaju spadły w lutym do 60365 pojazdów, najniższego poziomu od grudnia 2022 r. 2,76% tracił Alphabet, a 2,54% Apple. Pierwsza ze spółek od początku roku straciła około 24,3%, druga 4,5%, a trzecia 9%, co pokazuje, że slogan „Magnificent 7” stracił aktualność zaledwie kilka miesięcy po tym, jak zyskał na popularności.

W godzinach porannych korygują się rynki azjatyckie, szczególnie silnie spada Hang Seng, który traci około 2,5%, co jest o tyle zaskakujące, że chińskie władze postawiły sobie ambitny cel około 5 proc. wzrostu PKB w tym roku – jego realizacja musi oznaczać dalsze działania stymulujące gospodarkę. Jest to głównie efekt przeceny w sektorze technologicznym, wynikającej z zakazu sprzedaży nowego chipu AMD przygotowanego na chiński rynek. Notowania kontraktów futures na amerykańskie i europejskie indeksy sugerują spadki na początku sesji w Polsce i Europie. Najważniejszą publikacją dnia będzie ISM z amerykańskiego sektora usługowego.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.