Powrót do strony głównej

Rynki europejskie rozpoczynały w poniedziałek nowy tydzień od lekkich spadków, ale mimo ich pogłębienia w ciągu pierwszych dwóch godzin handlu do końca dnia wiele z nich zdołało wyjść na plus. Stopy zwrotu na najważniejszych indeksach wahały się w przedziale od -0,18% (FTSE MiB) do 0,59% (IBEX). Cała sesja, jak można było oczekiwać, przebiegała bardzo spokojnie pod nieobecność Amerykanów.

WIG20 wzrósł o 0,71%, mWIG40 o 1,39%, a sWIG80 o 1,06%. O 4,76% drożało LPP, wnosząc do głównego kontrybucję niewiele mniejszą niż wszystkie pozostałe rosnące spółki razem wzięte. Głównym wsparciem były Santander (+2,18%), Dino (+1,62%) i Allegro (+1,43%). Świetne zachowanie mWIG40 to zasługa InterCars (+4,92%), ING (+1,95%), Handlowego (+3,65%) i Tauronu (+2,92%).

W godzinach porannych w Azji panują delikatnie korekcyjne nastroje, ale spadki Nikkei czy Hang Seng są marginalne, nieco wyraźniej korygują się kontrakty futures na indeksy europejskie, a w szczególności amerykańskie. Dzisiejsza sesja w Polsce i Europie rozpocznie się zapewne od lekkiej przeceny. O przebiegu obecnego tygodnia, jak wskazywaliśmy wczoraj, zadecydują prawdopodobnie wyniki nVIDIi, które Goldman Sachs określił jako „potencjalnie najważniejszy raport od lat”. Rynek opcji implikuje ogromną zmienność po publikacji sprawozdania – notowania spółki mają ulec około 11 proc. zmianie, co oznaczałoby wahnięcie kapitalizacji na poziomie 200 mld USD. Około 60% kupowanych opcji to opcje call, co jest kolejnym sygnałem zbliżającym nas do 2021 r. Dzisiejsze oczekiwanie na publikację będzie z pewnością bardziej interesujące niż wczorajsze, co zapewnią wyniki Wal-Martu i Home Depot, które poznamy przed otwarciem giełdy amerykańskiej. Być może nie wskażą one tempa kolejnej rewolucji technologicznej, ale zwyczajowo dadzą wnikliwy obraz sytuacji finansowej i siły amerykańskiego konsumenta.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.