Powrót do strony głównej

Poniedziałkowa sesja zapowiadała się bardzo spokojnie i w Europie faktycznie taka była. Główne indeksy na kontynencie otwierały się w okolicy poziomów neutralnych, ale przez większość dnia przewagę miała podaż i do godzin przedpołudniowych wszystkie znalazły się na mniejszych lub większych minusach. Sytuacja zaczęła się zmieniać przed otwarciem w USA, gdy spadki rentowności amerykańskich obligacji skarbowych zaczęły nabierać tempa dzięki rewizji oceny potrzeb pożyczkowych w tym kwartale dokonanej przez Departament Skarbu (spadek z 816 mld USD do 760 mld USD). Przed końcem dnia na plus zdołały wyjść CAC40 (+0,09%) oraz Stoxx 600 (+0,21%), około półprocentowe minusy notowały natomiast FTSE MiB i IBEX.

WIG20 spadł o 0,46%, mWIG40 o 0,65%, a sWIG80 o 0,04%. Podobnie jak w reszcie Europy słabo zachowywał się sektor bankowy – WIG_Banki zamknął się 1,24% niżej, największe ujemne kontrybucje do głównego indeksu wnosiły PKO (-1,14%) i Pekao (-1,15%), a do mWIG40 ING (-3,10%). O 2,10% drożał natomiast Orlen.

Po potężnym ataku popytu w końcówce sesji za oceanem S&P500 wzrosło o 0,76%, a NASDAQ o 1,12%, spadające rentowności miały też wsparcie w taniejącej pomimo napięć na Bliskim Wschodzie ropy. Bardzo silnie odbijała Tesla (+4,19%), ARK Innovation zyskał nawet 4,77%. O 2,35% drożała nVIDIA, a gwiazdy dzisiejszego handlu posesyjnego zyskiwały od 0,33% (AMD) do 1,43% (Microsoft).

Wtorkowa sesja zapowiada się niezwykle interesująco, poznamy wstępne styczniowe dane CPI z Hiszpanii i Niemiec, a także badanie JOLTS i indeks zaufania konsumentów Conference Board. Wypowiadał się będzie J. Nagel z EBC. Wyniki poda łącznie 256 spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie, w tym najcenniejsza, Microsoft, a także m.in. Alphabet, AMD, Electronic Arts oraz Pfizer. Raporty po dzisiejszym zamknięciu będą wielkim „sprawdzam” dla hossy technologicznej ostatnich tygodni. Amerykańskie indeksy, które drożały przez ostatnich 12 z 13 tygodni, znajdują się w strefie skrajnego wykupienia, do kontynuacji ruchu w górę będziemy w naszej ocenie potrzebowali zarówno świetnych raportów, jak i solidnych danych inflacyjnych oraz pozytywnego odbioru posiedzenia Fed i jutrzejszej konferencji J. Powell’a.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.