Środowa sesja z pewnością nie zapisze się na rynkach akcji jako szczególnie interesująca, jednak wpisuje się w podstawowy scenariusz na najbliższych kilka dni – systematyczne wzrosty, które doprowadzą do nowych szczytów na S&P500. Giełdy europejskie otwierały się wczoraj na plusach, ale nie zdołały ich powiększyć, notując stopy zwrotu od 0,04% (CAC40) do 0,36% (FTSE100). Znacznie więcej działo się natomiast na rynku walutowym i dłużnym. Rentowności amerykańskich 2-letnich notowały kolejne dołki (4,24%) po udanej aukcji 5-letnich papierów skarbowych, do czerwca rynek wycenia już z dużym przekonaniem 3 obniżki stóp procentowych w USA. Dzięki takiemu zachowaniu długu kurs EURUSD potężnie rósł, przekraczając w drugiej części dnia poziom 1,11. Wygasało zaniepokojenie na rynku ropy, która wymazała większość wtorkowych wzrostów. W przypadku Brent oznaczało to powrót poniżej 80 $/b .
Warszawa zaczynała dzień spokojnie, ale przed jego końcem przynajmniej duże spółki silnie odbiły w górę. WIG20 wzrósł o 1,05%, sWIG80 o 0,57%, jedynie mWIG40 spadł o 0,30%. Zwyżkom przewodziły spółki Skarbu Państwa, największe dodatnie kontrybucje do głównego indeksu wnosiły PKO (+1,99%), Orlen (+1,54%), Pekao (+1,22%) i KGHM (+1,45%). Najsilniej drożało Pepco (+2,75%). Słabość średnich spółek to głównie efekt realizacji zysków na Beneficie (-3,85%) i InterCars (-2,73%).
S&P500 wzrosło o 0,14%, a NASDAQ o 0,16%, co w skrócie można przedstawić jako kolejny kroczek do bardzo już bliskiego celu, którym są nowe szczyty S&P500. Ponownie silnie drożały Tesla (+1,88%) i AMD (+1,85%). Dobry dzień mają za sobą także spółki wydobywcze, co wydaje się naturalne w kontekście zachowania złota. Wczorajsze zamknięcie było rekordowe, dziś rano kruszec drożeje o kolejne 0,5%.
Nastroje pozostają bardzo dobre, na co wskazują dobitnie chociażby notowania kryptowalut. Podczas sesji azjatyckiej słabo zachowuje się Nikkei, zmagające się z umocnieniem jena po jastrzębich wypowiedziach Kazuo Uedy, ale Hang Seng zyskuje ponad 2,5%, a większość pozostałych giełd na kontynencie znajduje się na wyraźnych plusach. Rosną notowania kontraktów futures, nic nie wskazuje przerwania rynkowej sielanki. W trakcie dnia poznamy tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek w USA oraz o zmianie zapasów paliw, o godzinie 15:00 wypowiadał się będzie prezes NBP.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.